Η Ρεάλ νίκησε τον χρόνο και την Ζαλγκίρις

Η ομάδα του Τσους Ματέο επικράτησε της Λιθουανικής ομάδας με 64-62 και τελείωσε με νίκη το τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας βάζοντας πλώρη για τα play off.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας, οδηγώντας τους Λιθουανούς σε ένα γρήγορο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά άστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο. Το σκορ της πρώτης περιόδου έμεινε στο αρκετά χαμηλό 16-9 υπέρ της “βασίλισσας“. Στην δεύτερη οι Λιθουανοί έκαναν την δικιά τους επίθεση με τους Ισπανούς να χαλαρώνουν αρκετά στην άμυνα με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει αρκετά, αλλά να επανέρχεται στο +6 (31-25) με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα περιορίζοντας τους “Μερένχες” σε συνδυασμό με το ανοιχτό rotation του Ματέο, που δεν έλειψε να στοιχήσει και το προβάδισμα της ομάδας του, τελειώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +2 (44-42).  Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί πάλεψαν για να πάρουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου, αλλά στην ισοπαλία η Ρεάλ είχε για μια ακόμα φορά την λύση με τον Γκάμπριελ Ντεκ να τελειώνει το ματς νικώντας τον χρόνο για το τελικό 64-62.//ΓΡ.