Ηγέτης Βιλντόζα και… καθοριστικός Λεσόρ κουβάλησαν τον Παναθηναϊκό στο θρίλερ της Βαλένθια

Η ομάδα του Έργκιν Άταμαν τα… χρειάστηκε για ακόμα μία φορά στην Ισπανία, όμως αυτήν τη φορά ήταν αυτή που πήρε τη νίκη στο φινάλε, με 82-81 της Βαλένθια, στην αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Euroleague.

Μία βολή του Ματίας Λεσόρ στα 1.9″ πριν από τη λήξη χρειάστηκε για να σπάσει ο Παναθηναϊκός το σερί των 18 αγώνων χωρίς νίκη στη χώρα της Ιβηρικής. Μέχρι τότε βέβαια, ο Λούκα Βιλντόζα είχε βάλει 19 πόντους, με 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο στο κορυφαίο του φετινό παιχνίδι. Το “τριφύλλι” πήρε την 11η του νίκη στη σεζόν, έχει πλέον ρεκόρ 11-8 και βρίσκεται στην 4η θέση. Από πίσω του -στην ισοβαθμία- βρίσκονται ο Ολυμπιακός, η Φενερμπαχτσέ και η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν όντες… ζεστοί στα πρώτα λεπτά και έφτασαν γρήγορα στο +5 (7-2, 3′), με τον Γκριγκόνις να τους οδηγεί στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν ρυθμό από την άμυνά τους και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στα 5′ (10-9), μετά από ένα επί μέρους 8-2. Οι παίκτες του Άταμαν έβρισκαν πόντους μονάχα από ατομικές ενέργειες, με τη Βαλένθια να ξεφεύγει στο +5 (21-16, 8′). Στο φινάλε του δεκαλέπτου ήρθε η αντίδραση, με τον Ερνανγκόμεθ να φέρνει το ματς… στον πόντο (23-22).

Οι Ισπανοί έβρισκαν αρκετούς πρωταγωνιστές και κατάφεραν με αυτόν τον τρόπο να φτάσουν έως και το +7 (33-26, 13′). Σε κάθε τέτοια περίσταση, ο Παναθηναϊκός… επέστρεφε και το έκανε ξανά, χάρη σε τρίποντο του Βιλντόσα και κάρφωμα του Αντετοκούνμπο (36-33, 15′). Ο Αργεντινός γκαρντ… πάτησε το πόδι στο γκάζι και με ένα δύσκολο τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ το “τριφύλλι” (37-36, 16′). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες συνέχιζαν… κοντά στο σκορ, με αρκετές σκληρές μονομαχίες και πολλά φάουλ. Ο Τζόουνς ήταν αυτός που ξεχώριζε επιθετικά για το σύνολο του Μουμπρού, του οποίου 11/12 παίκτες είχαν σκοράρει έστω μία φορά. Ο Γκραντ έβαλε ένα μεγάλο step-back τρίποντο για να κάνει το 47-47 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Ματίας Λεσόρ δεν άργησε να θυμηθεί τον… καλό του εαυτό, μετά την κακή παρένθεση στη χώρα των Βάσκων πριν δύο μέρες. (EUROKINISSI)

Ο Μήτογλου ξεκίνησε… καυτός το δεύτερο ημίχρονο και με δύο σερί τρίποντα από τις γωνίες έβαλε για πρώτη φορά τους “πράσινους” στο +7 (54-47, 22′). Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Άταμαν έκαναν συνεχόμενα λάθη σε αιφνιδιασμούς, χάνοντας την ευκαιρία να… ξεφύγουν ακόμα περισσότερο. Ωστόσο το… κλειδί ήταν η άμυνα, μιας και μετά από τέσσερα λεπτά η Βαλένθια είχε βρει μόλις τρεις πόντους (56-50, 24′). Ο Βιλντόζα έκανε το 59-50 με νέο τρίποντο, καλύπτοντας πλήρως την απουσία του Σλούκα, μιας και με αυτό έφτασε τους 11 πόντους. Ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων τους επανάφερε άμεσα στην πρωτοπορία (60-59, 27′), με την ελληνική ομάδα να “πετάει” στα σκουπίδια την προηγούμενη προσπάθειά της. Οι Ισπανοί έκλεισαν την περίοδο στο +3 (69-66).

Πλέον το μομέντουμ άνηκε πλήρως στους παίκτες του Μουμπρού, οι οποίοι ξέφυγαν στο +7 (73-66, 32′) με συνοπτικές διαδικασίες. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε με τίποτα να σκοράρει, όντας “στεγνός” στην επίθεσή του για περισσότερα από τέσσερα λεπτά. Ο Βιλντόζα ήταν αυτό που σταμάτησε την ανομβρία με ένα τρίποντο για το 73-69. Ένα τρίποντο του Γκριγκόνις και ένα μεγάλο φόλοου του Λεσόρ έφεραν το ματς στα… ίσα (77-77), με κάτι παραπάνω από 2′ στο ρολόι. Πλέον, το παιχνίδι ξεκινούσε ουσιαστικά από την αρχή.

Στα 94 δευτερόλεπτα ο Ίνγκλις εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των αντιπάλων του να πάρουν το αμυντικό ριμπάουντ και έκανε το 80-77 με καλάθι και φάουλ. Ο Γκραντ με δύο βολές κατέβασε τη διαφορά στον… πόντο, 1’23” πριν το τέλος. Στη συνέχεια όμως, ο Αμερικανός αστόχησε σε fade-away για την προσπέραση. Ο Τζόουνς έκανε το 81-79 σε μία αμφισβητήσιμη φάση όπου του καταλογίστηκε φάουλ, ενώ οι “πράσινοι” ζήτησαν επιθετικό. Έπειτα ο Άταμαν πήρε τάιμ άουτ με 33″ στο ρολόι. Την επίθεση εκτέλεσε ο Βιλντόζα, ο οποίος πήρε τα βήματα του Ντέιβις και ευστόχησε σε λέι απ για το 81-81. Το ρολόι έδειχνε 18″, με τον Μουμπρού να πηγαίνει σε επίθεση ολόκληρου γηπέδου μετά από δικό του τάιμ άουτ. Οι παίκτες του αστόχησαν, όμως ο Λεσόρ πήρε φάουλ σχεδόν σε… νεκρό χρόνο (1.9″) και πήγε στις βολές. Ο Γάλλος ευστόχησε στη δεύτερη και έκανε το 82-81, με τον Ισπανό προπονητή να παίρνει τάιμ άουτ. Το τελευταίο σουτ το πήρε ο Οτζελέγιε, ο οποίος αστόχησε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 12 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ) , Πουέρτο, Ρίβερς 7 (0/3 τρίποντα) , Πραντίγια 2, Άντερσον 4 , Λόπεθ-Αροστέγι 5 (4 ριμπάουντ) , Τζόουνς 10 (4 ασίστ) , Ίνγκλις 7 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόβιτς 3 (1) , Ρόμπερτσον 6 (2), Ντέιβις 10 , Οτζελέγε 13 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Έργκιν Άταμαν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 19 (5/7 τρίποντα), Γκραντ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Ναν 7 (2/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 λάθη), Λεσόρ 12 (4 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο 5 (3/8 βολές), Γκριγκόνις 11 (2/6 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 4 (3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο)