Ο ΜακΚίσικ τον έστειλε στην τετράδα

Μετά από ένα σκληρό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στην “διαβολοβδομάδα” επικρατώντας της Μονακό στο κατάμεστο ΣΕΦ με 75-73, φτάνοντας τις 11 νίκες στο πρωτάθλημα. Μεγάλη εμφάνιση και σπουδαίο τρίποντο στο φινάλε από τον Αμερικανό γκαρντ.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 4-2 μετά από 3:30′ με τον Μουστάφα Φαλ να έχει όλους τους παίκτες για την ομάδα του. Η Μονακό με τους Ζαϊτέ, Ντιαλό και Μπράουν, έτρεξε ένα επιμέρους 11-4 και προσπέρασε με 5, 13-8 στο 7′. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπορούσαν να βγάλουν άμυνα στο “ζωγραφιστό” και η Μονακό έκανε το 21-13 με Μπράουν και Μοτιεγιούνας. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-17 με καλάθια των Κάνααν και Γουόκαπ.

Με 5 πόντους του ΜακΚίσικ και 2 του Μιλουτίνοφ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 24-24. Οι Μονεγάσκοι, πήραν και πάλι τα ηνία, με δύσκολο σουτ του Έλι Οκόμπο. Πετρούσεφ και ΜακΚίσικ με ένα 4-0 σερί έδωσαν προβάδισμα στους Πειραιώτες, 28-26. Σειρά των Γάλλων ήταν να τρέξουν σερί 7-0 για το 33-28 στο 17′. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες έτρεχαν τα δικά τους σερί, με τον Ολυμπιακό να απαντά και να μειώνει στον πόντο, 35-34. To ημίχρονο έκλεισε στο 36-34 για τη Μονακό, με 1/2 βολές του Μάικ Τζέιμς.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση των “ερυθρόλευκων”, διατηρούσαν τα ηνία για το 42-39 στο 23′. Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Πίτερς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 42-42. Η Μονακό με ένα έμμεσο τρίποντο του Μπράουν και ένα καλάθι του Μοτιεγιούνας έτρεξε ένα 5-0 σερί για το 47-42 στο 26′. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς διατηρούσε το συν 5, 56-51 στο 28′. Ο Κάνααν με τρίποντο μείωσε στους 2, 56-54, ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Οκόμπο με ένα δύσκολο σουτ και ο Κάνααν με δύο βολές διαμόρφωσαν το 58-56 στο 30′.

Με 4-0 σερί μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μονακό για το 62-56 στο 32′. ΜακΚίσικ και Πίτερς με δύο δύσκολα τρίποντα, ισοφάρισαν για την ομάδα τους, 62-62. Έκτοτε κυριάρχησαν οι άμυνες, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν, με τη Μονακό να προηγείται 66-64, 3:41′ για το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Κάνααν με μεγάλο τρίποντο, έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 67-66, αλλά ο Οκόμπο απάντησε για το 69-67. Ο Φαλ με δύσκολη ενέργεια, κατάφερε να ισοφαρίσει, 69-69. Ο ΜακΚίσικ με τεράστιο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 72-69, 22,8” για το τέλος. Ο Ολυμπιακός αποφάσισε να στείλει στις βολές τον Οκόμπο, ο οποίος ευστόχησε σε μία για το 72-70. O Kάνααν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 74-70. Ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 74-73, 5,9” για το τέλος. Στην γραμμή πήγε ο Πίτερς, ο οποίος έβαλε 1/2 βολές για το 75-73. Ο Τζέιμς δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από το κέντρο, με τους Πειραιώτες να παίρνουν μία τεράστια νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 16 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 34 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεφ 2, Μιλουτίνοφ 2, ΜακΚίσικ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2 (1/6 σουτ), Μπράουν 9 (4/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιάλο 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι, Τζαϊτέ 14 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουν τ), Γουόκερ 6 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουατάρα 4 (6 ριμπάουντ), Χολ 2, Τζέιμς 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ)