Η Μονακό πέρασε από την Μπολόνια με… ηγέτη Λόιντ

Με τον Αμερικανό γκαρντ να πραγματοποιεί την κορυφαία του φετινή εμφάνιση, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς επικράτησε με 81-78 στη “Virtus Segafredo Arena”, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από τις πρώτες στιγμές του αγώνα να έχουν το… πάνω χέρι. Οι Μονεγάσκοι πήραν το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 21-16. Ο Τζόρνταν Λόιντ βρισκόταν σε εξαιρετικό βράδυ και έχοντας πετύχει 17 πόντους στο ημίχρονο, οδήγησε την ομάδα του στα αποδυτήρια στο +10 (45-35).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ διαφορετική εικόνα. Οι Μπελινέλι και Λούντμπεργκ… σήκωσαν επιθετικά τη Βίρτους, μειώνοντας στους έξι (60-54) στο τέλος της τρίτης περιόδους. Το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην τέταρτη ήταν ιδανικό, μιας και με ένα επί μέρους 12-6 ισοφάρισαν το παιχνίδι (66-66, 35′). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, το ματς απέκτησε χαρακτήρα… ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Οι παίκτες του Μπάνκι προηγούνταν με έναν πόντο (78-77), 65 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Δύο βολές του Λόιντ έφεραν τους Μονεγάσκους μπροστά στο σκορ με 79-78. Οι Ιταλοί αστόχησαν στη δική τους επίθεσης, όμως έκαναν φάουλ στον Μπράουν και ο Αμερικανός έκανε το 1/2 από τη… γραμμή της φιλανθρωπίας. Με οκτώ δευτερόλεπτα στο ρολόι, η Βίρτους κάλεσε τάιμ άουτ. Την τελευταία επίθεση εκτέλεσε ο Λούντμπεργκ, ο οποίος αστόχησε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν έτσι τη νίκη με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-45, 54-60, 78-81

Βίρτους Μπολόνια (Λούκα Μπάνκι): Κορντινιέ 7 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντμπεργκ 15 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπελινέλι 21 (3/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Παγιόλα 1, Ντόμπριτς 2, Σενγκέλια 12 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χάκετ, Μίκι 10 (1), Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς, Ντάνστον 5, Αμπάς

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 9 (2/3 δίποντα, 5/5 βολές), Λόιντ 24 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 5 (1), Μπράουν 1, Ντιάλο 8 (1), Τζαϊτέ 7 (2/6 δίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 4 (6 ριμπάουντ), Ουατάρα, Χολ 2, Τζέιμς 21 (6/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη)