Πέρασε από την Ισπανία και βλέπει… τετράδα

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Βαλένθια με 78-65, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 15-11. Οι Πειραιώτες με αυτή τη νίκη εδραιώνονται στην εξάδα και κοιτούν και… πλεονέκτημα έδρας.

Την τέταρτη του νίκη στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις στη Euroleague, πανηγύρισε στη Βαλένθια ο Ολυμπιακός, ο οποίος με ρεκόρ 15-11 συνεχίζει να πιέζει για την είσοδο του στην εξάδα, που οδηγεί απευθείας στα πλέι οφ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 78-65 των «νυχτερίδων», για την 26η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στη 13η ήττα τους.

O αγώνας

Μετά από αρκετό καιρό απουσίας λόγω τραυματισμού, ο Μουσταφά Φαλ ξεκίνησε βασικός για τον Ολυμπιακό στο «5», μαζί με τους Ουόκαπ, Κέιναν, Μπραζντέικις και Πίτερς. Η Βαλένθια μπήκε στο παρκέ με τους Τζόουνς, Ρίβερς, Άντερσον, Ρόμπερτσον και Ίνγκλις.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-11 χάρη στα τρίποντα των Πίτερς και Ουόκαπ, αλλά ήταν επιρρεπής στα λάθη (5 στο πρώτο δεκάλεπτο). Αυτή η απροσεξία των παικτών του Μπαρτζώκα είχε ως αποτέλεσμα να μετρά ήδη 3 κλεψίματα (και 4 ασίστ) ο Κρις Τζόουνς όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 15-17. Ο Φαλ ήταν φανερά επηρεασμένος από την αγωνιστική απραξία και ο Μπαρτζώκας έριξε τον Μόουζες Ράιτ στη θέση του. Οι Γιόβιτς και Οτζελέγιε ανέβασαν το σκορ για τη Βαλένθια, αλλά ο Πετρούσεφ (πέρασε στη θέση του Πίτερς) και ο Ουόκαπ έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 19-21, στο τέλος της 1ης περιόδου.

Από 4 διαδοχικούς πόντους του Γιόβιτς, η Βαλένθια προηγήθηκε με 23-22. Η ομάδα του Πειραιά πίεσε στην άμυνα και είχε ένα εξαιρετικό τρίλεπτο, στο διάστημα του οποίου έκανε σερί 12-0. Το +11 του Ολυμπιακού (23-34) διαμόρφωσαν με τρίποντα οι Παπανικολάου και Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος, αλλά «κλειδί» αμυντικά ήταν η φροντ λάιν, με τον Πετρούσεβ στο «4» και τον Ράιτ στο «5» να δημιουργεί πρόβλημα στην ελλιπή φροντ λάιν των «νυχτερίδων» απόψε λόγω απουσιών. Ο Σέμι Οτζελέγιε απάντησε, όμως με δικό του σερί 5-0 (28-34) φτάνοντας τους 9 προσωπικούς πόντους. Η άμυνα του Ολυμπιακού χαλάρωσε, ο Τσάβι Λόπεθ-Αροστέγκι πέτυχε 5 πόντους ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ και από το +11 ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +1 (35-36). Στο +1 πήγε και στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο η ομάδα του Πειραιά (39-40), με τον Πετρούσεβ να έχει πετύχει τους 4 τελευταίους πόντους της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι δύο ομάδες είχαν από 4/11 τρίποντα στο α΄ μέρος, ενώ 15 – 18 ήταν τα ριμπάουντ.

Και… όπως συνηθίζει ο Ολυμπιακός, στην 3η περίοδο εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος, με μεγαλύτερη ενέργεια και η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην. Με τους Αϊζέια Κέινααν και Άλεκ Πίτερς να βλέπουν το καλάθι της Βαλένθια… σαν βαρέλι, τον Σακίελ ΜακΚίσικ να προσφέρει επίσης στο σκορ, η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με +15 (44-59), ενώ όταν ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 9-20 (48-60). Η «ερυθρόευκη» άμυνα δηλαδή ήταν αυτή που είχε «κλειδώσει» τους Ισπανούς και είχε δώσει ρυθμό στους παίκτες του Μπαρτζώκα. Μάλιστα, λίγο πριν ολοκληρωθεί η 3η περίοδος (συγκεκριμένα στα 10.9΄΄), ο προπονητής των γηπεδούχων, Άλεξ Μουμπρου, αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, όταν σε φάουλ στον Χάρπερ εκνευρίστηκε πετώντας τον μαρκαδόρο του.

Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, είπε «όχι» στην προσπάθεια των παικτών της Βαλένθια να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης και επικεντρώθηκε στον στόχο να πάρει νίκη με διαφορά μεγαλύτερη των +7 πόντων, δηλαδή της διαφοράς με την οποία είχε ηττηθεί από τους Ισπανούς στο ΣΕΦ, στο πρώτο γύρο… κάτι που πέτυχε (65-78).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 4, Πουέρτο, Ρίβερς 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πραντίγια 2, Άντερσον 4, Λόπεθ-Αροστέγκι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 2 (1/8 σουτ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ίνγκλις 7 (5 ριμπάουντ), Γιόβιτς 9 (1/3 τρίποντα), Ρόμπερτσον 5 (1), Οτζελέγιε 19 (1/4 τρίποντα), Πάνγκος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Ράιτ 10 (3/4 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάναν 16 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ 5, Παπανικολάου 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπραζντέικις 3 (1/5 δίποντα, 1/1 βολή), Πίτερς 9 (1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 6 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (3 ασίστ).