Εύκολη βραδιά για την Μπαρτσελόνα

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 74-56 της Ολίμπια Μιλάνο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Euroleague, με την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα να παθαίνει “μπλακ άουτ” μετά την πολύ καλή πρώτη περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα, παρότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε μια… άνετη νίκη στο “Παλαού Μπλαουγκράνα”. Τόμπι και Σατοράνσκι ήταν οι… πρωτεργάτες, με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να βλέπει πολλούς παίκτες του να μπαίνουν στην “εξίσωση” επιθετικά και τους Ιταλούς να τα έχουν… χαμένα.

Το Μιλάνο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 12-8 (5′) και τον Ντέιβις να πετυχαίνει 10 πόντους. Η Μπαρτσελόνα απάντησε με ένα σερί 9-2 και προηγήθηκε χάρη στους Τόμπι και Κάλινιτς (17-14, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (21-21). Η διάθεση των γηπεδούχων φάνηκε από την αρχή της δεύτερης περιόδου, εκεί όπου δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Ιταλούς και με εξαιρετική άμυνα πήρε διαφορά 6 πόντων (30-24, 14′). Βέσελι, Τόμπι και Αμπρίνες ανέλαβαν την επίθεση των Καταλανών, ενώ στο πίσω μέρος του παρκέ η ενέργεια των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους “λύγισε” τους φιλοξενούμενους. Το ημίχρονο τελείωσε με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 43-29.

Το σκορ της τρίτης περιόδου στα πρώτα 4 λεπτά ήταν 3-3, με την Ολίμπια να περιορίζει αισθητά την Μπαρτσελόνα, όμως να μην μπορεί να βρει λύση στην επιθετική… δυστοκία της (46-32, 24′). Το τρίποντο του Σατοράνσκι, ο οποίος έφτασε τους 500 πόντους στην Euroleague, “ξεκόλλησε” τους Καταλανούς οι οποίοι πήραν διαφορά 21 πόντων (55-34, 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 61-41. Η τελευταία περίοδος είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα, με το Μιλάνο να προσπαθεί να μειώσει με “ανορθόδοξες” επιθέσεις και την Μπαρτσελόνα να παίζει στο… ρελαντί. Ο Ενάτζι κάρφωσε εμφατικά για να κάνει το 66-45, στο 35′. Ο Μπάρον έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους μετά από αρκετή ώρα (72-54, 38′). Η “Μπάρτσα”, εν τέλει, επικράτησε με 74-56 της Ολίμπια Μιλάνο, σε μια βραδιά που ο Ετόρε Μεσίνα θα θέλει να ξεχάσει άμεσα.

O MVP

Ο Τόμας Σατοράνσκι “ξεμπλόκαρε” στην τρίτη περίοδο και ήταν ο πρωταγωνιστής της Μπαρτσελόνα στην αποψινή εύκολη νίκη. Ο Τσέχος τελείωσε το παιχνίδι με 9 πόντους (3/3 βολές, 3/4 δίποντα), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 21:44 λεπτά συμμετοχής, ενώ έπαιξε σημαντικές άμυνες στο πρώτο ημίχρονο. Από κοντά και ο Μάικ Τόμπι, ο οποίος είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-29, 61-41, 74-56

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Πάουλι 4, Σανλί 4, Βέσελι 7, Κάλινιτς 6, Σατοράνσκι 9, Λαπροβίτολα 5, Αμπρίνες 5, Χίγκινς 11, Τόμπι 13, Γιοκουμπάιτις 3, Ενάτζι 7.

Ολίμπια Μιλάνο (Ετόρε Μεσίνα): Ντέιβις 18, Τόμας, Πάνγκος 5, Τονούτ 5, Μέλι 2, Μπάρον 7, Ρίτσι, Χολ 7, Αλβιτί, Χάινς 6, Ντατόμε 1, Βόιτμαν 5.