“Καταιγιστική” Ισπανία στην πρεμιέρα (video)

Η “Φούρια Ρόχα” ήταν ασταμάτητη στο παιχνίδι που εκκίνησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μπάσκετ διαλύοντας την Βουλγαρία με 114-87.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έκανε την ιδανική πρεμιέρα στο Ευρωμπάσκετ, με την Βουλγαρία να μη μπορεί σε κανένα σημείο να της προβάλει αντίσταση. Η Ισπανία μπήκε από την αρχή του αγώνα δυνατά παίρνοντας και διψήφια διαφορά πριν λήξει η πρώτη περίοδος, την οποία διατήρησε και αύξησε κατά πολύ.

Κορυφαίοι για την Ισπανία, που κυριάρχησε σε εύστοχα σουτ, ριμπάουντ (39-32), ασίστ (27-22) και λάθη (9-13), ήταν οι Λορέντζο Μπράουν (17π./5α.) και Γουίλι Ερνανγκόμεθ (16π./6ρ./4α.), ενώ από τη Βουλγαρία διασώθηκε και ξεχώρισε ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης Σάσα Βεζένκοφ. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού τελείωσε την αναμέτρηση με double-double (26π./11ρ.).

Η Ισπανία ξεκίνησε με ορμή την αναμέτρηση εκμεταλλευόμενη τους εύκολους πόντους σε πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αιφνιδιασμό, καθώς και τα πολύ καλά ποσοστά της στο τρίποντο και προηγήθηκε με 15-9 μόλις στα μισά της περιόδου. Μάλιστα μετά το time-out της Βουλγαρίας η διαφορά πήγε στους 11 (20-9). Η Βουλγαρία προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, κυρίως με ενέργειες του Βεζένκοφ, με την Ισπανία όμως να διατηρεί τα υψηλά ποσοστά της και να σκοράρει 28 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί συνέχιζαν να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια, με την Βουλγαρία να προσπαθεί να απειλήσει κοντά στη ρακέτα των “Φούριας Ρόχας” αλλά να δυσκολεύεται να εκτελέσει. Οι διαφορά έφτασε τους 17 πόντους με τις βολές του Γουίλι Ερνανγκόμεζ στο 17′. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Ισπανοί για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +22 για το 57-35, με buzzer-beater του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Στην επανάληψη και το τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σκαριόλο διατήρησε το υψηλό επίπεδο αγωνιστικότητάς της και συντηρούσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (71-48 στο 25′). Τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ έκαναν τρομερή δουλειά και η Ισπανία υπερτερούσε σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, έχοντας μάλιστα μόλις 6 λάθη. Με τη τρίτη περίοδο να λήγει και τους “Φούριας Ρόχας” να υπερτερούν σε ασίστ, ριμπάουντ, και εύστοχα σουτ.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Ισπανούς στο +23 και έμοιαζε μια τυπική διαδικασία. Οι παίκτες του Σκαριόλο συνέχισαν να σκοράρουν ασταμάτητα και παρά τις συγκινητικές προσπάθειες του Βεζένκοφ (24 πόντους) ξεκίνησε τη διοργάνωση με τον ιδανικό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 57-35, 89-66, 114-87.