Έκτη στο “Άλμπερτ Σβάιτσερ” η Εθνική Εφήβων

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατόρθωσε να κερδίσει στον τελευταίο της αγώνα τη Σλοβενία (65-56) και κατέκτησε την έκτη θέση στη διοργάνωση.

Οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από το πρώτο δεκάλεπτο (18-13), όμως οι παίκτες του Ιωσήφ Νικολαΐδη, μείωσαν με τους Παγώνη και Χαντζή σε 20-18.  Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους Σλοβένους να οικοδομούν μεγάλη διαφορά και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 16 πόντων (39-23).

Η εικόνα της αναμέτρησης ήταν παρεμφερής στη συνέχεια, με την Ελλάδα να προσπαθεί να μειώσει, όμως ήταν φανερό πως η κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια είχε κάνει την εμφάνισή της. Η “γαλανόλευκη” πλησίασε στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν ήταν αρκετό για να φτάσει στη νίκη, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με το τιμητικό 65-56.//ΔΜ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 39-23, 55-33, 65-56

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Χαντζής 10 (2), Κομνιανίδης 2, Καζαμίας 2, Αλεξάκης 4, Παγώνης 21 (3), Παπαζώτος 7 (2), Πατρίκης 2, Τσαχτσίρας, Ξανθόπουλος 2, Μανθόπουλος 6 (1)