«Ερυθρόλευκος περίπατος» πριν το Βελιγράδι

Άνετη νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ κόντρα στον Κολοσσό με 93-74, κλείνοντας την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος στην πρώτη θέση και με μόλις μία ήττα.

Θετικά έκλεισαν τις υποχρεώσεις τους οι «ερυθρόλευκοι» για την κανονική περίοδο της Μπάσκετ Λιγκ λίγο πριν το Final-4 της Ευρωλίγκα και το ματς με την Αναντολού Εφές (19/04, 19:00).

Έτσι, οι Πειραιώτες τερμάτισαν και με τη «βούλα» στην πρώτη θέση με 23-1 και πλέον περιμένουν το Περιστέρι για τα πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Ο Κολοσσός Ρόδου από την άλλη ήταν βαθμολογικά αδιάφορος, καθώς έχει τερματίσει και μαθηματικά τρίτος από την προηγούμενη αγωνιστική και θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη Λάρισα, η οποία τερμάτισε έκτη, αφού επιβλήθηκε του Ιωνικού.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0 την αναμέτρηση. Ο Κολοσσός επιχείρησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά με ένα «ξέσπασμα» από Παπανικολάου και Σλούκα, ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές». Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού έκλεισε στο +14 (26-12) για τους Πειραιώτες.

Η εικόνα στη συνέχεια ήταν παρόμοια, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με τους Λούντζη και Ζαν Σαρλ να ευστοχούν πίσω από τα 6,75μ., η διαφορά έφτασε έως και τους 18 πόντους (43-25), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν για το φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν δυναμικά την τρίτη περίοδο, βρίσκοντας σταδιακά λύσεις από τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ. Οι Μίλερ και Φλόιντ από την άλλη πλευρά έδωσαν σκορ στους Ροδίτες, οι οποίοι κατάφεραν μόνο να πλησιάσουν στους 15 πόντους τη διαφορά (54-39). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε εξαιρετική μέρα όμως τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος δημιουργούσε συνεχώς φάσεις για τους συμπαίκτες του, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 66-51 υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με ένα τρίποντο από τον Έισι, αλλά και ένα ακόμη από τον Λαρεντζάκη, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (80-60). Τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μια άνετη νίκη με 93-74 επί του Κολοσσού και να κλείνει με θετικό τρόπο την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Ο MVP

Παρά το γεγονός πως ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν εξαιρετικός για άλλη μια μέρα, σημειώνοντας 16 πόντους και παίρνοντας 7 ριμπάουντ, ο Κώστας Σλούκας ήταν αυτός που ξεχώρισε. Ο Έλληνας γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με double-double σκοράροντας 11 πόντους και μοιράζοντας 15 ασίστ, πραγματοποιώντας νέο ρεκόρ στο πρωτάθλημα της Μπάσκετ Λιγκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 43-25, 66-51, 93-74

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Τζιοπάνος, Ζακεστίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2), Ντόρσεϊ 3 (1), Φαλ 9, Βεζένκοβ 16 (2), Παπανικολάου 8 (1), Έισι 9 (3), Λούντζης 9 (2), Λαρεντζάκης 8 (2), Σλούκας 11 (1), Μάρτιν 4, Πρίντεζης 3 (1), Ζαν-Σαρλ 5 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Καντζούρης): Μομίροβ, Γουίλιαμς 17 (2), Μίλερ 11 (1), Τιλί 10 (1), Ποτ 2, Πράπας 4, Καμπούρης, Μαργαρίτης 4, Φλόιντ 21 (3), Χατζηδάκης 5, Οικονομόπουλος, Σλαφτσάκης.