O Μούντι «χάρισε» την έκτη θέση στη Λάρισα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμερικανό βραχύσωμο γκαρντ, οι Θεσσαλοί πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη επί του Ιωνικού με 86-84, μπαίνοντας έτσι στην εξάδα της βαθμολογίας.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Λάρισα κόντρα στον Ιωνικό, ο οποίος παρά την ήττα του «χαμογέλασε» για την παραμονή στην κατηγορία, αφού ο Ηρακλής στην έδρα του δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο του Παναθηναϊκού.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η έβδομη νίκη των Θεσσαλών στα τελευταία δέκα τους παιχνίδια, σφραγίζοντας έτσι την έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, η οποία αποτελεί και την ψηλότερη στην ιστορία του συλλόγου.

Το παιχνίδι άρχισε με αρκετή ένταση και από τις δυο ομάδες, με τη Λάρισα ωστόσο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα υπέρ της στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Ο Αρσενόπουλος με ένα έμμεσο τρίποντο, κατάφερε να βάλει για πρώτη φορά τον Ιωνικό μπροστά στο σκορ (12-14). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να δίνει ένα ισχνό προβάδισμα (19-21) στους φιλοξενούμενους.

Ο Μούντι έδωσε ενέργεια στους Θεσσαλούς στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι παίκτες του Τσίκληρα πήραν ξανά τα ηνία στο σκορ (24-30) χάρη σε δυο σουτ τριών πόντων από τους Τζόλο και Αρσενόπουλο. Ο Μούντι όμως απάντησε άμεσα με δυο τρίποντα για να ισοφαρίσει, με το παιχνίδι να αποκτά γρήγορο ρυθμό. Με ένα καλάθι του Κολοβέρου οι Νικαιώτες έφτασαν και στο +8 (34-42) λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Με συνεχόμενη πίεση και ένα τρίποντο δια χειρός Μούντι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 46-46 για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αρκετές μάχες και από τις δυο ομάδες, ακριβώς όπως υπήρχαν και στο πρώτο. Μούντι και Καράμπελας έδωσαν λύσεις από το τρίποντο για τους γηπεδούχους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Χάμιλτον και Αρσενόπουλο ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Η τρίτη περίοδος τελείωσε και βρήκε τους παίκτες του Φώτη Τακιανού να προηγούνται με 5 πόντους διαφορά (69-64).

O Iωνικός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, πλησιάζοντας έτσι και πάλι στο σκορ. Ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ αρχικά και στη συνέχεια ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με σουτ τριών πόντων, έβαλαν μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους (79-80) λίγο πριν το φινάλε του αγώνα. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα μάλιστα, ο Αρσενόπουλος ευστόχησε σε μια τρίποντη «βόμβα» και έδωσε ξανά ισχνό προβάδισμα στην ομάδα του (84-81). Ο Μούντι με δυο βολές μείωσε στον πόντο και στη συνέχεια η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε το άστοχο σουτ του Μόουζες Κίνγκσλεϊ και με τον Γιάνις Μπέρζινς να ευστοχεί πίσω από τη γραμμή των 6,75, «καθάρισε» το ματς, αφού στη συνέχεια οι Νικαιώτες δεν κατάφεραν σε τρεις επιθέσεις που είχαν πάρει το επιθετικό ριμπάουντ να ευστοχήσουν σε καμία. Έτσι, οι Θεσσαλοί πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 86-84, η οποία τους φέρνει και επίσημα στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Ο MVP

Ο Στέφαν Μούντι «έλαμψε» στο κλειστό της Νεάπολης, καθώς σταμάτησε στους 35 πόντους έχοντας 3/4 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 5/6 βολές, ενώ μάζεψε παράλληλα και 4 ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 46-46, 69-64, 86-84

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Συμεωνίδης – Καρπάνος.

ΛΑΡΙΣΑ (Φώτης Τακιανός): Κρουμπάλι 12, Ζάρας 3 (1), Καράμπελας 5 (1), Μάριτς 11, Μούντι 35 (8), Τσαϊρέλης 6, Παπαντωνίου, Μπερζίνς 14 (4).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Άγγελος Τσίκληρας): Χάμιλτον 21 (4), Κολοβέρος 5, Αρσενόπουλος 21 (5), Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Γκιουζέλης 2, Τζόλος 7 (1), Μόουζες 15 (3).