Επική ανατροπή-πρόκριση του Παναθηναϊκού στην Τουρκία

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη πέρασε από την έδρα της Μπεσίκτας με 80-79, σε μια νίκη που στιγματίστηκε από το συνεχόμενο προβάδισμα που είχαν οι Τουρκάλες, με τις “πράσινες” να κάνουν μια μεγάλη επιστροφή παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Eurocup γυναικών.

Στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του Eurocup γυναικών, ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στην Τουρκία με στόχο την νίκη για να κάνει ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στην πρώτη περίοδο οι “πράσινες” μπήκαν δυνατά και κυνήγησαν τους πόντους και στο “τρανζίσον” και στο σετ παιχνίδι, έχοντας το προβάδισμα μέχρι τα μέσα του δεκάλεπτου, με την Μπεσίκτας να την κλείνει με προβάδισμα ενός πόντου με 20-19.

Στην δεύτερη περίοδο το “τριφύλλι” έκανε την αντεπίθεση του βρίσκοντας πόντους από την αδυναμία της άμυνας των Τουρκάλων, χωρίς όμως να παίρνει ισχυρό προβάδισμα, με το σκορ να μεταβάλλεται. Οι γηπεδούχες έκλεισαν το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα δυο πόντων με 41-39.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έδειξαν πως η διακοπή της επηρέασε με τις παίκτριες του Ακάγια να έχουν όλες τις λύσεις με τις Λι και Νόγκιτς να έχουν ότι χρειάζεται για να πάρει η Μπεσίκτας την νίκη. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με εννέα πόντους σε μέγιστη διαφορά, με την περίοδο να κλείνει στο 64-57.

Στη τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε κάνοντας ένα σερί 11-0, ανατρέποντας της εις βάρος του κατάσταση δια χειρός Παυλοπούλου και Αλέιν που έδωσαν πνοή στο σύνολο της Καπογιάννη, φτιάχνοντας τον δρόμο για την απόλυτη ανατροπή. Το τελειωτικό χτύπημα στην Μπεσίκτας το έδωσε η Τζόουνς στο τελευταίο λεπτό με καλάθι και φάουλ στέλνοντας την διαφορά πρώτα στους τέσσερις και μετά στους έξι, με το τελικό σκορ 80-79 να σηματοδοτεί μια τεράστια νίκη για την Ελληνική ομάδα μέσα στην Τουρκία, με τις “πράσινες” να παίρνουν την άτυπη ρεβάνς του πρώτου γύρου και να βάζουν πλώρη καθώς σφράγισαν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-39, 64-57, 79-80