Επίδειξη δύναμης από τον Κολοσσό (highlights)

Το σύνολο του Κούρο Σεγκούρα πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην τρέχουσα σεζόν και επικράτησε άνετα με 88-60 του ουραγού Απόλλωνα Πάτρας, για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο άντεξε η ομάδα της Πάτρας, προτού οι Ροδίτες χτίσουν μία καλή διαφορά και φθάσουν άνετα στη νίκη. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου με μπροστάρηδες τους Μπιμπς, Μπράουν και Βον διατηρούσαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το κομμάτι της πρώτης περιόδου, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν απόσταση μεγαλύτερη του +3 (16-13). Ένα σερί 5-0 από τους Πόλεϊ και Ουτόμι έφερε τον Κολοσσό στο +4 (22-18) στο φινάλε του δεκαλέπτου και οι γηπεδούχοι πάτησαν το… γκάζι και δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Η ομάδα της Ρόδου έτρεξε επιμέρους 22-10 στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης και κάπου εκεί έγειρε οριστικά η πλάστιγγα υπέρ της, καθώς πήγε στην ανάπαυλα με +16 (44-28), έχοντας επιμέρους 13-2 από το 16ο λεπτό και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

O Aπόλλων δεν πέταξε… λευκή πετσέτα και προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση στο δεύτερο μέρος, παρουσιάζοντας ένα καλύτερο πρόσωπο επιθετικά στην τρίτη περίοδο, ωστόσο δεν μπόρεσε να κατεβάσει την παραγωγικότητα του Κολοσσού. Ο Γκάουντλοκ ήταν καταπληκτικός και οι Ροδίτες μπήκαν με +15 (68-53) στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης και με επιμέρους 20-7 το σύνολο του Κούρο Σεγκούρα έφθασε στο τελικό +28 (88-60).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 44-28, 68-53, 88-60

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 20 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Μπράικοβιτς 6 (4 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 6 (2/6 σουτ), Πόλι 10 (1), Περάντες 8 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ουτόμι 14 (4/7 τρίποντα), Κολοβέρος 5 (7 ασίστ), Παπαγιάννης, Μπιλλής, Καμαριανός 6 (5 ριμπάουντ), Σίτου 13 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαδάκης

ΑΠΟΛΛΩΝ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 23 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκιουζέλης 2, Βον 8 (4/9 σουτ), Σαλούστρος 6 (2/5 τρίποντα), Μπράουν 13 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόουλμαν 2 (1/9 σουτ), Βησσαρίου 1, Όσμπορν 3 (1), Πέρκινς 2 (6 ασίστ)