Πέρασε από την Πάτρα και πέταξε στην τρίτη θέση το Περιστέρι (video)

Σε ένα ματς θρίλερ, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη άντεξε και κατάφερε να επικρατήσει με 81-75 στην παράταση επί του Προμηθέα μέσα στην Πάτρα.

Προμηθέας και Περιστέρι έδωσαν μια επική “μάχη” στην Πάτρα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 81-75, στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

O ΑΓΩΝΑΣ

Το ξεκίνημα του ματ ήταν αρκετά νευρικό, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και να έχουν πολλά χαμένα σουτ. Με τον Τόμπσον να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά, το Περιστέρι προηγήθηκε με 3-0, προτού οι Κόνιαρης, Κάουαν και Κόφεϊ απαντήσουν για τον Προμηθέα και δώσουν προβάδισμα στους Πατρινούς με 7-5 στο 6′. Ντάγκουμπιτς και Μήτρου-Λονγκ ξεκόλλησαν επιθετικά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 11-10.

Ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδο ήταν καλύτερος, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να μπαίνει δυναμικά και χάρη σε ένα γρήγορο σερί 9-0 δια χειρός Ρένφρο και Μήτρου-Λονγκ ανέβασε τη διαφορά στο +10 για το 20-10 στο 12′. Με πέντε μαζεμένους πόντους του Κόφεϊ και ένα τρίποντο από τον Κάουαν, ο Προμηθέας μείωσε σε 24-20 στο 17′, με το Περιστέρι να απαντά με τους Λοβ και Ντάγκουμπιτς για το +7 (29-22). Με τρίποντο του Κόνιαρη στο φινάλε, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 29-25 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα και στην τρίτη περίοδο και με τρία διαδοχικά τρίποντα των Κασελάκη, Ντάγκουμπιτς και Ράνγκλαντ ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια τιμή (38-28), προτού ο τελευταίος, με ένα ακόμη τρίποντο, στείλει τη διαφορά στο +12 για το 43-31 στο 24′. Τα μαζεμένα φάουλ και λάθη όμως των φιλοξενούμενων στο υπόλοιπο διάστημα της περιόδου επέτρεψαν στο σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς. Χαρακτηριστικό είναι πως με ένα σερί 10-0 στο τελευταίο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -5 για το 48-43.

Ο Χέιλ ισοφάρισε σε 48-48 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά τον Προμηθέα για το 58-57 στο 34′. Ο Γουίλιαμς έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 62-58 του Περιστερίου. Ο Ρέινολντς μείωσε σε 64-61. Ο Κασελάκης έκανε το 68-65 για τους φιλοξενούμενους στο 38′, όμως ο Κάουαν απάντησε για το 68-68. Ο Χέιλ σκόραρε για το 70-68 των Πατρινών στα 45 δευτερόλεπτα. Ο Λοβ όμως ισοφάρισε σε 70-70, όμως αστόχησε στο σουτ που θα χάριζε τη νίκη στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Περιστέρι αποδείχθηκε πιο ψύχραιμο και με 6 πόντους του Γουίλιαμς και 5 του Ράνγκλαντ, κατάφερε να πάρει τη νίκη 81-75.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 25-29, 46-48, 70-70 (κ.α.), 75-81

Προμηθέας: Κάουαν 14 (0/2 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Τζόουνς (0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Κόνιαρης 9 (3/6 τρίποντα), Κόφι 15 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 4 κλεψίματα), Καραγιαννίδης, Ρέινολντς 12 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπαζίνας, Πάπας, Στίβενς 2, Χέιλ 23 (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Περιστέρι: Ράγκλαντ 13 (2/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Λοβ 6 (2/9 δίποντα), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 11 (2), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 2, Ρένφρο 11 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 17 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Ζούγρης.//Λ.