Επίδειξη δύναμης από το Περιστέρι (video)

Μόνο για ένα δεκάλεπτο φάνηκε ανταγωνιστικός ο Απόλλων Πάτρας στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να φθάνει άνετα στη νίκη με 90-57, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League.

Επιστροφή στις νίκες για το Περιστέρι, που ανέβασε το ρεκόρ του στο 5-4 στο ελληνικό πρωτάθλημα, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου γύρου και φαίνεται να κλειδώνει μία θέση στο Final 8 του Κυπέλλου. Για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ακολουθεί το σημαντικό εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στη Λε Μαν (6/12, 19:30, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) για το Basketball Champions League. Από την άλλη, ο Απόλλων Πάτρας ηττήθηκε για 8η συνεχόμενη αγωνιστική και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας με 1-8, μαζί με την Καρδίτσα.

Από την δεύτερη περίοδο και μετά, άρχισε να φαίνεται σταδιακά η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την επαφή τους με το σκορ, βρίσκοντας πόντους από πολλούς παίκτες. Τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν, όταν οι Ράγκλαντ και Γουίλιαμς πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια και κουβάλησαν επιθετικά το Περιστέρι, μέχρι τη διψήφια διαφορά του ημιχρόνου.

Όλα κρίθηκαν στη τρίτη περίοδο του αγώνα, αφού οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στα αποδυτήρια με διαφορετικό πρόσωπο, εγκλωβίζοντας τους Πατρινούς, που ξέμειναν από λύσεις και δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα. Επιμέρους 29-8 για τους Περιστεριώτες, με τον Κένι Γουίλιαμς, που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους, να έχει μεγάλη συνεισφορά στο διάστημα αυτό.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (5/6 δίποντα, 6 ασίστ), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμπσον 8 (8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χουγκάζ 10 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 7 (3/4 δίποντα), Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 10 (1), Ρένφρο 2, Ζούγρης 4 (5 ριμπάουντ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Δελέγκος): Βησσαρίου 5 (1), Γκιουζέλης 6 (1), Βον 7 (3/13 σουτ), Μπράουν 9 (3/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Ουάσινγκτον 12 (4/11 σουτ, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σκορδίλης 5, Μηλιτσόπουλος, Όσμπορν 4 (7 ριμπάουντ), Καφέζας 2, Κογιόνης

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής της Basket League: