Έκανε… βόλτα στο Λαύριο και τώρα Ρεάλ (highlights)

Ο Ολυμπιακός πέρασε… σαν σε προπόνηση από το “Κ.Γ. Λαυρεωτικής”, επικράτησε με 96-54 του συνόλου του Κώστα Μέξα, πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη του στην Basket League και πλέον ετοιμάζεται για τη “διπλή αγωνιστική” της Euroleague.

Μετά το πρώτο μέτριο οκτάλεπτο, οι πρωταθλητές… πάτησαν το πόδι στο γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Η εμφατική τους νίκη τους ανέβασε -έστω και προσωρινά- στην 1η θέση με ρεκόρ 8-1. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ίγκνας Μπραζντέικις με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και με τον Ντε Τζούλιους να πρωταγωνιστεί έφτασε στο +7 (15-8, 6′). Μάλιστα, ο Καστανέδα έστειλε τη διαφορά στους εννέα (19-10, 8′), την ώρα που οι “ερυθρόλευκοι”… έψαχναν τα πατήματά τους. Στα τελευταία δυόμιση λεπτά όμως, οι τρεμπλούχοι Ελλάδας έκαναν ένα τρομερό σερί 16-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (26-19). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη, φτάνοντας στο 40-25 (15′). Το ημίχρονο έκλεισε με τους Πειραιώτες να έχουν πετύχει… “double-score” (50-25), ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός είχε επί της ουσίας… καθαρίσει το ματς, με τον προπονητή του πλέον να έχει την ευκαιρία να ανοίξει το ροτέισον ακόμα περισσότερο. Στα 25′, οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 31 πόντους (62-31). Οι Κάνααν και Μιλουτίνοφ έδωσαν ακόμα μεγαλύτερη… έκταση στην κυριαρχία της ομάδας τους, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 75-36. Στην τελευταία περίοδο, ο Μπραζντέικις ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 40 (78-36, 31′). Το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με παίκτες όπως ο Πάπας και ο Τανούλης να παίρνουν αγωνιστικό χρόνο. Οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν το ματς με το εκκωφαντικό 96-54.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96

Λαύριο (Κώστας Μέξας): Μουρ 12 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Καστανέδα 4 (0/7 σουτ), Ντε Τζούλιους 18 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρόμοβς, Θόρντον 3 (1/6 σουτ), Φλάτεν 12 (4/9 τρίποντα), Βαζούκης 3 (1), Δεϊμέζης 2, Σπρίντζιος, Παπαδάκης (0/5 σουτ)

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 8 (2), Μπραζντέικις 16 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 15 (7/9 δίποντα), Λούντζης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πάπας 5 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Σίκμα 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τανούλης 4