Επέστρεψε στις νίκες η Βαλένθια

Οι “νυχτερίδες” επικράτησαν (79-71) της Βίρτους Μπολόνια στο “Font de Sant Lluís” για την 16η αγωνιστική της Euroleague και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα. Έτσι, οι Ισπανοί έχουν ρεκόρ 8-8 στην διοργάνωση, ενώ η ομάδα του Μπάνκι “έπεσε” στο 11-5.

O αγώνας

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (13-12, 5′). Οι επιθέσεις είχαν πάρει.. φωτιά και οι δυο ομάδες είχαν πλουραλισμό στο επιθετικό σκέλος, αλλά καμία δεν είχε πάρει το προβάδισμα. Με δυο καλάθια του Γιόβιτς και του Πραντίγια, η Βαλένθια απέκτησε ένα προβάδισμα πέντε πόντων στο κλείσιμο του πρώτου δεκάλεπτου (26-21).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Τουρέ με τέσσερις προσωπικούς πόντους διεύρυνε την διαφορά των γηπεδούχων στους επτά (30-23). Ύστερα, το σύνολο του Μπάνκι “σουλούπωσε” την άμυνα του και δέχτηκε μόνο επτά πόντους στο τελείωμα του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ η επίθεση της “ζωγράφιζε” στην Ισπανία. Με οδηγούς τον Σενγκέλια που έκανε ότι ήθελε κάτω από την ρακέτα και τους Κορντινιέ και Μπελινέλι να έχουν… χέρι αλφάδι από την περίμετρο, έκαναν επι μέρους 24-7, και “έχτισαν” μια διψήφια διαφορά για τους φιλοξενούμενους (47-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι “νυχτερίδες” έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο και μπήκαν πιο συγκεντρωμένες, δίνοντας έμφαση στην άμυνα. Οι περιφερειακοί, βάζοντας πίεση πάνω στη μπάλα στους αντίστοιχους των Ιταλών, τους οδήγησαν σε αρκετά λάθη. Μάλιστα, το σύνολο του Μουμπρου με μπροστάρη των Τζόουνς και άξιο συμπαραστάτη τον Κάσιους, έκανε ένα επι μέρους 23-7, και πήρε το προβάδισμα, “χτίζοντας” την διαφορά στους έξι πόντους (60-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, με την Μπολόνια να βρίσκει τις λύσεις και να διατηρείται κοντά στο σκορ (65-64, 37′), με τον Κέικοκ να είναι ο κύριος εκφραστής της ιταλικής επίθεσης. Στην κρίσιμο στιγμή, ο Ντέιβις ήταν το σημείο αναφοράς για τους Ισπανούς, συνεισφέροντας στο να γυρίσει η πλάστιγγα του ματς στους γηπεδούχους, αποκτώντας ένα προβάδισμα πέντε πόντων (71-66, 38′). O Mπελινέλι με τρίποντο έδωσε… πνοή στους Ιταλούς μειώνοντας στους τρεις (71-69). Ωστόσο, ο Τζόουνς ήταν ψύχραιμος από τις γραμμή της φιλανθρωπίας, οδηγώντας τις “νυχτερίδες” στην κατάκτηση του όγδοου “ροζ φύλλο” και στην επικράτηση 79-71 επί της Βίρτους Μπολόνια

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 37-47, 60-54, 79-71

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Πουέρτο 3 (1), Ρίβερς, Πραντίγια 4, Λόπεθ-Αροστέγι 9 (1), Τζόουνς 17 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Ίνγκλις 4 (5 ριμπάουντ), Γιόβιτς 9 (4/5 δίποντα), Τουρέ 5 (5 ριμπάουντ), Χέρμανσον 4, Ρόμπερτσον 12 (3), Ντέιβις 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

Βίρτους Μπολόνια (Λούκα Μπάνκι): Κορντινιέ 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 13 (3/4 τρίποντα), Μπελινέλι 11 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 2, Κέικοκ 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Σενγκέλια 15 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 6