Επιβλητική νίκη με νταμπλ-νταμπλ Τεόντοσιτς

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με τελικό σκορ 98-92, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να έχει τον Σέρβο σταρ του σε… τρελά κέφια, αφού σκόραρε 27 πόντους και μοίρασε 14 ασίστ.

Η Μακάμπι φιλοξένησε στην προσωρινή της έδρα, στο “Αλεξάνταρ Νίκολιτς Χολ”, τον Ερυθρό Αστέρα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Euroleague, σε μία αναμέτρηση στην οποία είδε το… επιβλητικό πρόσωπο της σερβικής ομάδας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν όντας χέρι-χέρι στον φωτεινό πίνακα του σκορ. Ο Λορένζο Μπράουν ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, μπροστάρης ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος μαζί με τον Τζοέλ Μπολομπόι έκανε το 20-17, 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Δια χειρός Μπράουν όμως, ήρθε η απόλυτη ισοφάριση στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού σε νεκρό χρόνο σκόραρε πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων, για το 20-20.

Στη δεύτερη περίοδο, η ισραηλινή ομάδα υπέπεσε σε πολλά λάθη (9 σε όλο το πρώτο ημίχρονο), με τον Μάικ Τόμπεϊ να λαμβάνει την επιθετική σκυτάλη. Συγκεκριμένα, ο Σλοβένος σέντερ είχε σκοράρει 12 πόντους με το άκουσμα του μπάζερ για την λήξη του πρώτου μισού, ενώ ο Τζος Νίμπο ανέλαβε τα ηνία για την οικοδέσποινα ομάδα, με ισάριθμους πόντους. Ωστόσο, η Μακάμπι έμεινε πίσω λίγο πριν πάει στα αποδυτήρια, με σκορ 51-42.

Ο Ερυθρός επέστρεψε στο παρκέ με ξεκάθαρη οδηγία από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να τελειώσει το ματς από νωρίς και αυτό φάνηκε να κάνει, εκτοξεύοντας την διαφορά ακόμη και στους 16 πόντους (66-50). Η Μακάμπι δεν έβαλε σημαντικά καλάθια εξ επαφής και δεν ευστόχησε σε τρίποντα που θα της ανέβαζαν την ψυχολογία. Ωστόσο, η μεγαλύτερη διαφορά σημειώθηκε 4:58 πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, όταν ο Ρόκας Γκιεντράιτις έκανε το 72-53, πίσω από την γραμμή του τριπόντου. Η περίοδος όμως ολοκληρώθηκε με σκορ 79-65, με τον Τεόντοσιτς να έχει ήδη πραγματοποιήσει νταμπλ-νταμπλ εμφάνιση, έχοντας σκοράρει 23 πόντους και μοιράσει 11 ασίστ.

Η Μακάμπι μπήκε με την πλάτη στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει πολλά. Ο Ερυθρός είχε ήδη πιάσει τον δικό του ρυθμό και ήταν ασταμάτητος, με αποτέλεσμα η διαφορά των 14 πόντων να μείνει σταθερή. Παράλληλα, με καλάθι του στα 3:22 από το τέλος, στο 94-82, ο Ταμίρ Μπλατ “έγραψε” το δικό του “Millestone” των 500 πόντων. Στο τέλος της ημέρας, η Μακάμπι μείωσε στους 6 πόντους, στο 98-92, 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, χωρίς το αποτέλεσμα να αλλάξει όμως, με τον Ερυθρό να παίρνει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-51, 65-79, 92-98

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντεντ Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ, Μπράουν 20 (4/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (1/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Μένκο 2, Σόρκιν 2, Ριβέρο 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κοέν, Νίμπο 18 (5/7 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλατ 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόλσον 4 (1/8 σουτ)

Ερυθρός Αστέρας (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Τεοντόσιτς 27 (2/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνγκα 6 (2/6 τρίποντα), Νταβιντόβατς 5 (5 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 3 (1/5 δίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάζιτς 4, Σιμόνοβιτς 2, Τόμπι 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 20 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 3 (1), Γκιεντράιτις 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντος Σάντος