Έκανε την “έκπληξη” η Πολωνία

Παίζοντας συγκεντρωμένα για 40 λεπτά, η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς επικράτησε με 87-86 της Τουρκίας στο εναρκτήριο παιχνίδι της δεύτερης ημέρας του Τουρνουά “Ακρόπολις”.

Η Πολωνία, έκανε την έκπληξη κόντρα στην Τουρκία, την οποία κέρδισε με 87-86 στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης ημέρας του τουρνουά. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η ομάδα του Μίλισιτς με καλύτερο παίκτη της τον Ματέους Πονίτκα (16 πόντοι) πανηγύρισε την πρώτη της νίκη. Για την Τουρκία, που έκανε μεγάλο rotation κυρίως στο πρώτο ημίχρονο 15 πόντους έβαλε ο Οσμάν και από 13 οι Μαχμούτογλου και Κορκμάζ.

Το ματς

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να βρίσκουν αρκετές λύσεις στην επίθεση. Η Πολωνία, ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 3 πόντους 10-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Η ομάδα του Αταμάν, ήταν αρκετά άστοχη από την περιφέρεια (0/5 τρίποντα) και από νωρίς κυνηγούσε στο σκορ. Ο Χαζέρ, ήταν ο μόνος που είχε βρει καλό ρυθμό επιθετικά (σ.σ. 10 πόντοι) μείωσε σε 20-17 για την Τουρκία 4,5” για το τέλος. Ωστόσο, ένα απίθανο buzzer beater του Λούκας Κολέντα διαμόρφωσε το 23-17 που ήταν το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μίλησε η κλάση του Μαχμούτογλου. Ο έμπειρος γκαρντ της Φενέρμπαχτσε σημείωσε διαδοχικά τρίποντα και με τον Τουντσέρ να είναι από κοντά του, βοήθησαν την Τουρκία να περάσει μπροστά στο σκορ με 35-28 στο 17′. Οι “κόκκινοι” διαχειρίστηκαν αυτό το προβάδισμα, και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια στο συν 3, 38-35.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Εργκίν Αταμάν, έριξε στο γήπεδο όλα του τα αστέρια με την Τουρκία να ανεβάζει γρήγορα την διαφορά της στους 9 πόντους, 43-35. Ωστόσο, η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς είχε και πάλι απαντήσεις. Με τρίποντα του Σοκολόσφκι αλλά και ορισμένα δύσκολα σουτ του Πονίτκα, οι τυπικά γηπεδούχοι όχι μόνο επέστρεψαν στο σκορ, αλλά πήραν και διαφορά τεσσάρων πόντων, 63-59 στο 30′ βάζοντας δύσκολα στους “γείτονες”.

Η Τουρκία, μπήκε αποφασισμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέσα σε 45” ανέκτησε το προβάδισμα (65-63) με καλάθια των Κορκμάζ, Σενγκούν και Οσμάν. Και σε αυτή την περίπτωση όμως η Πολωνία είχε απαντήσεις δείχνοντας έτοιμη να κάνει την έκπληξη. Με κάρφωμα του Σοκολόφσκι και δίποντο του Πονίτκα προηγήθηκε με 73-69, 3.36΄για το φινάλε του παιχνιδιού. Οι Πολωνοί, με τρίποντο του Κελ προηγήθηκαν με 7, 80-73 1.20′ για το τέλος. Ένα τρίποντο του Σανλί και ένα έμμεσο του Οσμάν έκαναν το 80-79 54,3” για την λήξη. Στο φινάλε, οι Πολωνοί έκαναν τραγικό λάθος, η Τουρκία πέρασε μπροστά αλλά 2,5” για το τέλος οι γηπεδούχοι βρήκαν καλάθι με τον ψηλό τους, παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-38, 63-59, 87-86

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίλιτσιτς): Ζισκόβσκι, Μπαλτσερόβσκι 13 (4/8 δίποντα, 1 τρίποντο), Σοκολόβσκι 12 (2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσελ 15 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Πολέντα, Πονίτκα 16 (6/10 δίποντα, 6/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πολέντα Λ. 5 (1), Τζιέβα 4 (1), Ολέζνιτσακ 10 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίχαλακ 3, Γκάρμπατζ 5 (1), Σενκ 4

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Λάρκιν 8 (2/5 τρίποντα), Μπιρσέν, Χάζερ 10 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιτίμ, Οσμάν 15 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/10 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σαϊμπίρ 2, Μαχμούτογλου 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ), Καμπακά 2, Τουντσέρ 5 (1), Σανλί 7 (1/3 τρίποντα), Κορκμάζ 13 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σενγκούν 9 (3/7 δίποντα, 3/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Οσμάνι 2