Έχασε… έδαφος η Εφές, ελπίζει ο Ερυθρός

Οι Σέρβοι επέστρεψαν στις νίκες με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας των Τούρκων με 94-75, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 34 λεπτά, όμως ένα “μπλακ άουτ” της ομάδας του Εργκίν Αταμάν έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης.

Η Αναντολού Εφές έπεσε στο 13-13 και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στα playoffs. Από την άλλη, οι Σέρβοι ανέβηκαν στο 12-15 και βρίσκονται δύο νίκες μακριά από την οκτάδα.

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και με μοναδικό σκόρερ τον Μπεν Μπέντιλ, βρέθηκαν πίσω στο σκορ (8-4, 3′). Η Αναντολού Εφές συνέχισε να πατάει καλά στο παρκέ και διατηρούσε το προβάδισμα (19-14, 7′). Η εικόνα παρέμενε η ίδια στο Βελιγράδι, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με πέντε πόντους (25-20).

Ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν “ζεστός” και η διαφορά στις αρχές της δεύτερης περιόδου ανέβηκε στους οκτώ πόντους (34-26, 13′). Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ένα μεγάλο σερί και με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να αναλαμβάνει… δράση, προηγήθηκε με 40-36, στο 17′. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Φακούντο Καμπάτσο να ευστοχεί σε τέσσερις βολές και τους Σέρβους να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια (49-45).

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε… φορτσάτος στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβασε τη διαφορά στους εννιά πόντους (57-48, 23′). Οι Τούρκοι αντέδρασαν, όμως οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεπαν να τους πλησιάσουν, με τον Βιλντόσα να κάνει το 62-56, στο 27′. Με “όπλο” το τρίποντο, η Αναντολού Εφές μείωσε στον πόντο (68-67), λίγο πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Καμπάτσο ανέλαβε ξανά δράση και με “γκολ-φάουλ” ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (74-70, 33′). Οι Τούρκοι έπαθαν “μπλακ άουτ” και ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μεγάλο προβάδισμα (88-74, 37′). Η Αναντολού Εφές δεν έβρισκε… αντίδοτο και υπέστη μια βαριά ήττα με 94-75 από τους Σέρβους.