Δεν κάνει δώρα ούτε στα Χριστούγεννα η Ρεάλ…

Ούτε η Παρτίζαν κατάφερε να σταματήσει τη “Βασίλισσα”, η οποία στο δεύτερο ημίχρονο… πάτησε γκάζι και έφτασε σε μία άνετη νίκη με 91-75 για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα της με το άνετο 91-75 επί της Παρτίζαν. Έτσι, οι “μερέγχες” ανέβηκαν στο 15-1 και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην κατάταξη της Euroleague, ενώ η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς υποχώρησε στο 9-7.

Με πρωταγωνιστή της τον Καμπόκλο, η Παρτίζαν ξεκίνησε δυναμικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως η Ρεάλ απάντησε άμεσα με ενέργειες των Μούσα και Κοζέρ για το 12-10 (5′). Η αμυντική λειτουργία των Μαδριλένων βελτιώθηκε και με τον Καμπάσο τόσο να σκοράρει, όσο και να δημιουργεί, η “Βασίλισσα” έφτασε σύντομα στο +7 (19-12, 7′), ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ και από τον Ταβάρες, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (24-14, 9′). Οι Καμπόκλο και Πάντερ έδωσαν “ανάσα” στους Σέρβους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 26-19 για τους Ισπανούς.

Οι “μερέγχες” ξεκίνησαν… ζεστοί τη δεύτερη περίοδο και με πρωτεργάτες τους τον Μούσα και τον Χεζόνια, “έτρεξαν” ένα 7-0 σερί (33-19, 12′). Η ομάδα του Τσους Ματέο βελτίωσε ακόμα περισσότερο την επιθετική της λειτουργία και με ενέργειες των Πουαριέ και Γιούλ, “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +17 (38-21, 14′). To σύνολο του “Ζοτς” βελτιώθηκε και με προσπάθειες των Βούκσεβιτς, Σμαϊλάγκιτς και Πονίτκα, κατάφερε να φέρει το ματς στους 10 πόντους (42-32, 17′). Ο Βούκσεβιτς συνέχισε να προσπαθεί… μόνος του, όμως η “Βασίλισσα” δεν… μάσησε και “έκλεισε” το πρώτο μέρος στο +12 (48-36).

Mε… ξέφρενο ρυθμό ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σκορ από τους Μούσα και Ταβάρες, ενώ οι φιλοξενούμενοι από τον Καμπόκλο αντίστοιχα για το 55-42, 23′). Στη συνέχεια, η Ρεάλ ανέβασε “στροφές” και με εξαιρετική άμυνα, αλλά και τις ενέργειες των Καμπάτσο, Κοζέρ και Μούσα, η διαφορά… εκτοξεύτηκε στο +25 (69-44, 27′). Η εικόνα δεν άλλαξε και έτσι η “Βασίλισσα” “έκλεισε” το τρίτο δεκάλεπτο στο +25 (76-51), καθώς μείωσε με ένα δίποντο ο Νάναλι.

Η Παρτίζαν προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα του… απογοητευτικού τρίτου δεκαλέπτο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως η κατάσταση παρέμεινε ίδια παρά τις ενέργειες των Νάναλι, Σμαϊλάγκιτς και Γιάραμαζ. Οι Βούκσεβτς και Κοπρίβιτσα πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής, όμως η διαφορά δεν μειώθηκε ποτέ και έτσι η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πανηγυρίσει μία άνετη νίκη με σκορ 91-75 για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 48-36, 76-51, 91-75

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής στην Euroleague: