“Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης (highlights)

Στα πρώτα 20 λεπτά στο “Nick Galis Hall” ο Απόλλων Πάτρας παρουσίασε ένα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο και έβαλε δύσκολα στους Θεσσαλονικείς, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ανέβασαν στροφές και πήραν εύκολα τη νίκη με 76-63, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ο Άρης έκανε το καθήκον του απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας Απόλλων Πάτρας και πήρε τη νίκη που τον φέρνει στο 7-6 στο ελληνικό πρωτάθλημα και τον εδραιώνει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Στο 2-11 η ομάδα της Αχαΐας που παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη στη Basket League από τις 30 Ιανουαρίου του 2022.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, κυρίως από πλευράς γηπεδούχων και τη διαφορά έκαναν τα εύστοχα σουτ των Γκάλινατ και Μπλούμπεργκς, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 11-5 υπέρ του Άρη. Ο Απόλλων απάντησε με σερί 7-0 από τους Βον και Μπράουν, για το πρώτο του προβάδισμα στο ματς με 12-11. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς εύστοχο σουτ στα τελευταία τέσσερα λεπτά της περιόδου και οι “κίτρινοι” έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (17-14).

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, μέχρι που οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν σερί 8-0 και με τρίποντο του Σανόγκο βρέθηκαν να προηγούνται με 27-18 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, οι Πατρινοί βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν. Ο Βον ισοφάρισε σε 29-29 και ο Όσμπορν τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 31-30. Ωστόσο, το ημίχρονο έκλεισε στο 35-31 για τον Άρη, με τρίποντο του Σταρκ στην εκπνοή.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένο και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να κάνει το έργο του πιο εύκολο, αποκτώντας μία διαφορά ασφαλείας, οδεύοντας προς το τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Επιμέρους 21-10 στη τρίτη περίοδο για τον Άρη, που μετά το 35-33, πέτυχε δώδεκα συνεχόμενους πόντους για το 47-33 και ξέφυγε στο σκορ από το 26′ και έπειτα.

Κάπως έτσι, η τελευταία περίοδος είχε απλώς διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι Θεσσαλονικείς έκαναν τη δουλειά στο προηγούμενο δεκάλεπτο, χωρίς να αφήσουν περιθώρια στον Απόλλωνα Πάτρας να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι έφθασαν τη διαφορά στο +21 (71-50), τρία λεπτά πριν το τέλος και στη συνέχεια κατέβασαν ταχύτητα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-31, 56-41, 76-63