Ανησύχησε αλλά… επέστρεψε στα χαμόγελα ο Άρης (video)

Το Μαρούσι πάλεψε, όμως οι “κίτρινοι” έμειναν ψύχραιμοι στο φινάλε, επικρατώντας στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 89-84 για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Άρης, ο οποίος διέκοψε το αρνητικό σερί του, επικρατώντας με 89-84 επί του Αμαρουσίου στην έδρα του, αν και οι “κίτρινοι” έφτασαν να προηγηθούν μέχρι και 21 πόντους διαφορά. Πλέον, οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στο 5-4, ενώ η ομάδα του κόουτς Λιμνιάτη υποχώρησε στο 3-6.

Πλέον, οι “νεοφώτιστοι” στρέφουν την προσοχή τους για το ματς στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με την ΑΕΚ (09/12, 20:15, ΕΡΤ3), ενώ ο Άρης ετοιμάζεται για το εντός έδρας ματς με το Περιστέρι (10/12, 17:15, ΕΡΤ3) για το εγχώριο πρωτάθλημα.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και πήρε σύντομα προβάδισμα με 10-2 (3′) έχοντας πρωταγωνιστές του τους Ντε Σόουζα και Μπλούμπεργκς. Το Μαρούσι προσπάθησε να αντιδράσει με πρωτεργάτη του τον Τζούστον, όμως οι “κίτρινοι” με εξαιρετική αμυντική λειτουργία κράτησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια μεγέθη (8-18, 7′). Οι Καρ, Τολιόπουλος και Χάρελ έδωσαν σκορ στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι “έκλεισαν” την πρώτη περίοδο με το +12 (15-27) υπέρ τους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 6-0 σερί (21-17, 13′) με… μπροστάρη του τον Μπρίσκοου. Το σύνολο του κόουτς Λιμινάτη βελτίωσε την εικόνα του και στις δυο μεριές του γηπέδου, με τον Ραντούλιτσα να δίνει λύσεις, όμως ο Άρης είχε διαρκώς ένα ασφαλές προβάδισμα (28-38, 18′). Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να ταλαιπωρούν τους αντιπάλους τους με ενέργειες μέσα στη ρακέτα τους και έτσι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 10 πόντων (34-44).

Με γρήγορο ρυθμό εκατέρωθεν άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο. Το Μαρούσι βρήκε λύσεις στην επιθετική του λειτουργία από τους Ραντούλιτσα, Νικολαΐδη και Τζούστον, ενώ ο Άρης… απάντησε με τους Γκάλινατ και Κατσίβελη για το +13 (38-51, 23΄). Οι “κίτρινοι” συνέχισαν να έχουν το “πάνω χέρι” στην περίοδο παίζοντας εκπληκτική άμυνα και με τους Ντε Σόουζα και Χάρελ να σκοράρουν κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους μέχρι και τους 19 πόντους (53-72) για το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι “νεοφώτιστοι” μπήκαν… ζεστοί στην τέταρτη και τελευταία περίοδο “τρέχοντας” ένα 7-0 σερί (60-72, 33′) με πρωταγωνιστές τους τον Γιαννόπουλο και τον Ραντούλιτσα. Οι Θεσσαλονικείς “κόλλησαν” στην επιθετική τους λειτουργία, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε το Μαρούσι με το πέρασμα του χρόνου. Το τρίποντο του Γιαννόπουλου και το “γκολ-φάουλ” του Χιλ, έφεραν το ματς στους 3 πόντους (78-81, 39′). Ο Κατσίβελης έμεινε ψύχραιμος από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και στη συνέχεια ο Καρ ευστόχησε σε ατομική ενέργεια… καθαρίζοντας το ματς για τους φιλοξενούμενους (79-85, 40′). Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 89-84 για τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 34-44, 53-72, 84-89

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 9 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Τζούστον 20 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπρίσκο 17 (5/15 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 4 φάουλ), Ραντούλιτσα 23 (9/13 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 2, Πένο, Στασινός, Μπόγρης, Φιλιππάκος, Ιορδάνου 2, Γιαννόπουλος 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούκοβιτς 1

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 12 (5/11 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κατσίβελης 10 (2/9 σουτ, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντε Σόουζα 10 (4/4 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χάρελ 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γκάλινατ 21 (4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μπλούμπεργκς 11 (1), Φίλλιος, Περσίδης, Μπάνκστον 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Αμαρουσίου: 24/47 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 21/29 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 26/46 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 19/25 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής της Basket League: