Άνετη νίκη του Παναθηναϊκού

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του “τριφυλλιού” επικράτησε με 76-43 του Παναθλητικού Συκεών στην 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1, με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να μη δυσκολεύονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι “πράσινες” βρήκαν αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο με τη συνέχεια να εξελίσσεται σε ένα… εύκολο μεσημέρι και πλέον κοιτάζουν το εκτός έδρας ματς με την Ελιτζούρ Χολόν που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup. Στο σημερινό παιχνίδι ντεμπούτο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού έκανε η Ελεάννα Χριστινάκη, ενώ πρώτη σκόρερ για του αγώνα ήταν η Ριντ με 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να… κυνηγάει στο σκορ στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου (0-5) αλλά με καλάθι της Ριντ και 7 συνεχόμενους πόντους από την Πότερ πέρασε μπροστά (9-7). Στη συνέχεια, η Παυλοπούλου πρόσθεσε ένα τρίποντο για το 12-7. Το “τριφύλλι” προηγήθηκε με 8 πόντους (20-12) λίγο πριν λήξει η περίοδος, αλλά ο Παναθλητικός στην τελευταία επίθεση πέτυχε τρίποντο για το 20-15.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και στη δεύτερη περίοδο μέχρι και το 18’, όταν με τρίποντο της Κάρτερ ο Παναθηναϊκός έκανε το 31-25. Ο Παναθλητικός συνέχισε να βρίσκει λύσεις για να μένει κοντά στο σκορ, όμως η Παυλοπούλου με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα 8 πόντων (37-29) στο ημίχρονο.

Οι “πράσινες” επέστρεψαν με… φόρα από τα αποδυτήρια και “έχτισαν” ένα σερί, φτάνοντας στο +10 (43-33), το οποίο διευρύνθηκε σε +20 (55-35). Η τρίτη περίοδος έληξε 55-38 υπέρ του Παναθηναϊκού. Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο… διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους για το τελικό 76-43.

Δεκάλεπτα: 20-15, 37-29, 55-38, 76-43

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 10(2), Πότερ 12, Χριστινάκη 4, Σωτηρίου 3(1), Μπουντούρη 2, Αλεξανδρή 6, Κάρτερ 13(1), Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου 6

Παναθλητικός (Γκούμας): Τόμπκινς 9(1), Θεοδώρου 2, Μυγδαλιά, Τράντα 4, Καμπερίδου, Τσινασλανίδου, Γουίλιαμς 6, Σταματάκη 6, Χωλοπούλου 5(1), Σύρπα 11