Ανατροπή οκτάδας για την Μπασκόνια

Η ομάδα του Πεναρόγια κέρδισε με 83-78 την αντίστοιχη του Αταμάν, σε ένα παιχνίδι, που φαινόταν χαμένο στο πρώτο ημίχρονο, όμως κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει ένα σπουδαίο διπλό και να προσπεράσει την Εφές στη βαθμολογία.

Η Μπασκόνια επικράτησε με 83-78 της Αναντολού Εφές στη Τουρκία, σε ένα παιχνίδι, φαινόταν χαμένο σε όλο το πρώτο μέρος, στο οποίο ήταν πίσω με διψήφιες διαφορές, όμως το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε έναρξη αντεπίθεσης για τους νικητές, που ανέβηκαν στην 6η θέση, αφήνοντας στην 7η τους ηττημένους.

Κορυφαίος για την Εφές ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς με 17 πόντους και 5 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Κλάιμπερν, με 15 πόντους. Για τους νικητές ήταν ξανά εξαιρετικός ο Χάουαρντ με 19 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Μαρίνκοβιτς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, με τον Μίσιτς να “κόβει” και να “ράβει” εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της Μπασκόνια να βγάλει άμυνες και προηγήθηκε με 16-7, μόλις στα 3:40”. Το time-out του Πεναρόγια έδειξε αρχικά να επαναφέρει τους παίκτες του, οι οποίοι μάζεψαν τη διαφορά στο -5 με προσπάθειες του Τόμπσον (18-13 στο 5′). Η αστοχία των παικτών του Αταμάν, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 23-21 και την Μπασκόνια να τρέχει επιμέρους 7-14, μετά το time-out του Ισπανού τεχνικού.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και πάλι εντυπωσιακά και έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-3 στα πρώτα πέντε λεπτά, με τους Μίσιτς και Κλάιμπερν να αναλαμβάνουν δράση (36-24 στο 15′). Η Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει εκ νέου με τον Χάουαρντ να “ξυπνάει” και να πετυχαίνει επτά συνεχόμενους πόντους, όμως βρήκε απέναντί του έναν εκπληκτικό Μ’Μπαγιέ, που έφτασε τα 3/4 τρίποντα (44-33 στο 18′), με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-36.

Στην επανάληψη ο Μ’Μπαγιέ ξεκίνησε εκ νέου εντυπωσιακά, με την Μπασκόνια όμως να έχει περισσότερες επιλογές επιθετικά, πλην του Χάουαρντ, καθώς μπήκαν στην εξίσωση και οι Κότσαρ και Ντόλτον, με τη διαφορά να πέφτει στους 4 (54-50 στο 26′). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον επανέλθει για τα καλά και πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά από αρκετή ώρα, με την Εφές να αστοχεί σε διαδοχικές επιθέσεις (56-58 στο 28′). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να βρίσκονται για πρώτη φορά στο +6 (58-64).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να “τρέξουν”, όμως η Μπασκόνια διατηρούσε την καλή της συνοχή και η άμυνά της παρέμενε σε υψηλά επίπεδα (64-70 στο 34′). Ο Κλάιμπερν με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε τη διαφορά στο καλάθι, με τον Μπράιαντ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ να ισοφαρίζει για τους πρωταθλητές Ευρώπης (70-70 στο 36′). Η αστοχία χτύπησε ξανά την Εφές, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται, με το απίθανο τρίποντο του Γκεντράιτις να σφραγίζει το σπουδαίο διπλό στα 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (78-83).

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ, που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 5/9 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-36, 58-64, 78-83//