Αφεντικό στην Πάτρα ο Προμηθέας (highlights)

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν βρήκε αντίσταση απέναντι στον ουραγό της Basket League Απόλλωνα και πήρε με χαρακτηριστική ευκολία το τοπικό ντέρμπι της Αχαΐας, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 84-56, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

O αγώνας

Χαμηλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την παραγωγικότητα των δύο ομάδων να βρίσκεται σε άσχημα επίπεδα και τον Προμηθέα να μην μπορεί το επιβάλει το παιχνίδι του στα πρώτα λεπτά. Χαρακτηριστικό είναι πως στα μισά της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν στο 5-4 για τους φιλοξενούμενους. Με πρωταγωνιστή τον Κάουαν κατάφεραν κάπως να ξεφύγουν και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (16-11).

Ο Απόλλων ήταν κάκιστος επιθετικά, με τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου να έχουν απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας. Έτσι, τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό. Τα τρίποντα των Ρέινολντς και Μπαζίνα έδωσαν άλλον αέρα στο σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου, που πήρε σημαντικές λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ από τον Κόφι. Επιμέρους 20-8 στην περίοδο και το ημίχρονο έκλεισε στο +17 (36-19).

Άλλαξε κάπως η εικόνα της αναμέτρησης στο δεύτερο μέρος, καθώς μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι εμφάνισαν καλύτερο πρόσωπο στην επίθεση τους. Χαρακτηριστικό είναι ότι στην τρίτη περίοδο σημείωσαν μόλις έναν πόντο λιγότερο απ’ ότι είχαν σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά, ο Απόλλων δεν κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά “όπλα” του Προμηθέα και η διαφορά πήγε στο +21 (58-37) στο 30′ για τους φιλοξενούμενους.

Μπορεί το τελευταίο δεκάλεπτο να ήταν τυπικά διαδικασία, ωστόσο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν κατέβασε ταχύτητα και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, κάνοντας μία καλή προπόνηση ενόψει του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδος. Με τρίποντα από τους Μπαζίνα και Κάουαν άρχισε η τέταρτη περίοδος, που έκλεισε με επιμέρους 26-19 και τον Προμηθέα να επικρατεί του Απόλλωνα με 84-56.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 19-36, 37-58, 56-84

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν, Γκιουζέλης 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πέρκινς 9 (4/14 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σαλούστρος 3 (1), Μπράουν 15 (7/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπόουτραϊτ 2 (2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπλέιλοκ 7 (3/6 δίποντα), Βησσαρίου 2, Όσμπορν 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κογιόνης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 17 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ασίστ), Τζόουνς 5 (1), Χρυσικόπουλος 4, Καραγιαννίδης 4 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χέιλ 8 (1/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 6 (2), Πλώτας, Μπαζίνας 14 (4/5 τρίποντα), Πάπας 8 (1), Κόφι 10 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ετσενίκε 8 (2/3 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ)