Η Καρδίτσα πέτυχε… νίκη σωτηρίας κόντρα στον Κολοσσό (highlights)

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση στο “Κ.Γ. Γιάννης Μπουρούσης”, επικράτησε με 87-69 των Ροδιτών και έφτασε τις έξι νίκες και πλέον… αγκαλιάζει την παραμονή στην Basket League.

Η Καρδίτσα πέτυχε την πέμπτη της νίκη στους τελευταίους επτά αγώνες και βρίσκεται στην 9η θέση μαζί με το Λαύριο, το οποίο έχει ματς λιγότερο. Το σημαντικό για τους Θεσσαλούς είναι ότι πια απέχουν κατά τρεις νίκες από τον ουραγό Απόλλωνα Πάτρας. Από την άλλη, ο Κολοσσός έχασε σημαντικό έδαφος για την είσοδο στην πρώτη 6άδα, μιας και έμεινε 7ος με ρεκόρ 7-11, πίσω από τον 6ο ΠΑΟΚ (8-9). Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σακ Μπιουκάναν 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ… πατώντας καλύτερα, κάτι που κατάφεραν να εκμεταλλευτούν. Ο Μπιουκάναν ξεκίνησε… ζεστός και μάλιστα έφερε την ομάδα του στο +6 (12-6, 5′) με τρίποντο. Ο Αμερικανός συνέχισε σε αντίστοιχο ρυθμό και έφτασε τα 4/5 τρίποντα έχοντας 14 πόντους στην πρώτη περίοδο. Στο τέλος αυτής η Καρδίτσα βρισκόταν μπροστά με 10 (25-15).

Οι Ροδίτες ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους 7-2… έκοψαν τη διαφορά στη μέση (27-22, 13′). Αρκετή ενέργεια έφερε από τον πάγκο ο Κολοβέρος, ο οποίος έφτασε πολύ γρήγορα τους 10 πόντους. Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε αντίστοιχο ρυθμό, με την απόσταση των δύο ομάδων να παραμένει σε ίδια επίπεδα για αρκετή ώρα και τους δύο προαναφερθέντες να συνεχίζουν να πρωταγωνιστούν. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 44-35, με τον Μπιουκάναν να έχει φτάσει τους 17 με 5/7 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την εμφάνισή του και ο ΜακΚόλουμ, ο οποίος πήρε σημαντικό φορτίο στην επίθεση από την… πλάτη του συμπαίκτη του. Η Καρδίτσα συνέχισε να έχει σταθερά ένα προβάδισμα 10 πόντων (60-50, 26′), την ώρα που ο Σεγκούρα δεν μπορούσε να βρει δεύτερο… πόλο στο σκοράρισμα. Κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Θεσσαλούς στο +7 (64-57).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά σε παρόμοια επίπεδα, με αποτέλεσμα να μην… κινδυνεύουν (80-69, 37′). Οι Μακ και Γουάιτ μπήκαν στον… επιθετικό χορό, φορτώνοντας με αρκετούς πόντους το αντίπαλο καλάθι. Στα τελευταία λεπτά η διαφορά ξέφυγε, με την Καρδίτσα να κλείνει το ματς στο εμφατικό +18 (87-69).

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-35, 64-57, 87-69

Καρδίτσα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 12 (6/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Μπιουκάναν 22 (5/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπερίδης 6 (2), ΜακΚάλουμ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 16 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Δίπλαρος (3 ασίστ, 4 λάθη), Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 3, Γιάνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Κόλοσσος Ρόδου (Κούρο Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 10 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράικοβιτς 6, Πετρόπουλος 2 (1/7 σουτ), Πόλι 8 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Περάντες 5 (1), Ουτόμι 7 (1/7 σουτ), Κολοβέρος 17 (3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατζηνικόλας 6 (2), Καμαριανός 4, Σίτου 4, Παπαδάκης