Ζιρού: «Ο Εμπαπέ είναι καθοριστικός»

Στην εντυπωσιακή εμφάνιση του επιθετικού της Παρί Σεν Ζερμέν στάθηκε ο έμπειρος φορ των “τρικολόρ” μετά την πρόκρισή τους στη φάση των “16” στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Η Γαλλία βρήκε τη λύση κόντρα στην αξιόμαχη Δανία, επικράτησε με 2:1 στο “Stadium 974” και προκρίθηκε από σήμερα στη φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου με δυο γκολ του 23χρονου επιθετικού της Παρί Σεν Ζερμέν. Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Ζιρού σε δηλώσεις του στάθηκε στο σπουδαίο επίτευγμα του νεαρού συμπαίκτη του και τον αποθέωσε.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ολιβιέ Ζιρού:

«Θέλαμε να πάρουμε αυτούς τους τρεις βαθμούς και να προκριθούμε. Ηταν ένα δύσκολο ματς όπως το περιμέναμε, αλλά εφαρμόσαμε καλά το τακτικό σχέδιο και νομίζω ότι τους δημιουργήσαμε προβλήματα, γιατί έπρεπε να μείνουν χαμηλά στο γήπεδο. Δεν ήταν συμπαγείς, ούτε ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Στο πρώτο ημίχρονο ανταποκριθήκαμε. Με λίγη τύχη, θα μπορούσαμε να ανοίξουμε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά συνεχίσαμε και στο δεύτερο ανταμειφθήκαμε. Εδωσα δημοσίως συγχαρητήρια στον Εμπαπέ. Του αξίζει, εγώ Χαίρομαι για αυτόν, ήταν καθοριστικός απόψε στο δεύτερο ημίχρονο, δυνάμωσε εάν μπορώ να το πω έτσι- σε αυτό το ματς. Είναι μαζί με τον «Ζιζού» (σ.σ. στον πίνακα των «τρικολόρ» σκόρερ) και είμαι χαρούμενος για αυτόν. Είναι καθοριστικός σε κάθε αγώνα, είναι υπέροχο για αυτόν και για την ομάδα. Δεν ξέρω ποιά θα είναι τα σχέδια του προπονητή, πάντα θέλουμε να νικάμε. Ωστόσο, πρέπει να ξέρεις πώς είσαι σωματικά και τί έχει στο μυαλό του ο προπονητής. Εδειξα ότι μπορώ να συνεχίσω, αλλά θα είναι ο προπονητής που θα αποφασίσει. Ανεξάρτητα από το ποιός θα παίξει, θα κάνουμε τα πάντα για να νικήσουμε αυτό το ματς». //