Ένας Εμπαπέ… φέρνει την άνοιξη

Η Γαλλία βρήκε τη λύση κόντρα στην αξιόμαχη Δανία, επικράτησε με 2:1 στο “Stadium 974” και προκρίθηκε από σήμερα στη φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Δύο γκολ για τον 23χρονο επιθετικό της Παρί Σεν Ζερμέν, ο οποίος έγινε ο 7ος σκόρερ όλων των εποχών για τους “τρικολόρ”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο 11ο λεπτό ο Γκριεζμάν εκτέλεσε ένα κόρνερ, όμως η κεφαλιά του Βαράν στάματησε στο σώμα του Αντρέας Κρίστενσεν. Στο 21′, ο Ντεμπέλε βρήκε τον Ραμπιό στην περιοχή, ωστόσο ο Σμάιχελ σταμάτησε την κεφαλιά του Γάλλου μέσου. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήλεγχαν πλήρως το παιχνίδι, με τη Δανία να μην τους έχει απειλήσει σε καμία στιγμή στο πρώτο ημίωρο του αγώνα. Στο 31′, ο Εμπαπέ έβγαλε ωραία σέντρα, με τον Κουντέ να επιχειρεί διαγώνιο σουτ, το οποίο σταμάτησε η άμυνα των Δανών λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα. Στο 37ο λεπτό ο Εμπαπέ, ο οποίος απειλούσε συχνά με τις σέντρες του, βρήκε τον Ζιρού, όμως η κεφαλιά του 36χρονου φορ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 40′, ο Ντεμπελέ έκανε… επέλαση από τη δεξιά πλευρά και βρήκε τον Εμπαπέ, το σουτ του οποίου πέρασε ψηλά άουτ.

Η πρώτη σημαντική στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 57ο λεπτό, για τη Γαλλία. Οι “τρικολόρ” έφυγαν στην αντεπίθεση, όμως ο Κάσπερ Σμάιχελ είπε “όχι” στο σουτ του Κιλιάν Εμπαπέ. Στο 60′, ο Γκριεζμάν έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ωστόσο το σουτ του δεν ήταν καλό και πέρασε ψηλά πάνω από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα (61′) η Γαλλία βρήκε, επιτέλους, δίχτυα. Τεό Ερναντέζ και Κιλιάν Εμπαπέ έπαιξαν το “1-2” στην περιοχή των Δανών και ο τελευταίος με δυνατό κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 68ο λεπτό οι “βίκινγκς” βρήκαν απάντηση στο γκολ των Γάλλων. Ο Έρικσεν εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Άντερσεν πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αντρέας Κρίστενσεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση. Στο 73′, η Δανία έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανατρέψει το σκορ, όμως ο Γιορίς σταμάτησε το σουτ του Λίντστρομ. Στο 80ο λεπτό ο Τεό Ερναντέζ έβγαλε μια ωραία σέντρα στην “καρδιά” της περιοχής, όμως το γυριστό σουτ του Ραμπιό πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 81′ οι τυπικά φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά. Ο Ράσμους Κρίστενσεν σέντραρε στην περιοχή, με το δυνατό πλασέ του Μπρέιθγουεϊτ να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γιορίς. Στο 86ο λεπτό ο Κιλιάν Εμπαπέ έβαλε ξανά σε θέση… οδηγού τη Γαλλία. Ο Γκριεζμάν έβγαλε ωραία σέντρα, κι ο 23χρονος επιθετικός νίκησε τον Σμάιχελ με κοντινή κεφαλιά. Στο 90′, ο Εμπαπέ έφυγε στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Δανός γκολκίπερ μάζεψε εύκολα την μπάλα.

ΓΚΟΛ: 61′, 86′ Εμπαπέ / 68′ Α. Κρίστενσεν
ΔΟΚΑΡΙΑ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43′ Κουντέ / 20′ Α. Κρίστενσεν, 23′ Κορνέλιους
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Η Γαλλία έχει κατακτήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο, όσες φορές έχει αντιμετωπίσει τη Δανία στους ομίλους (1998, 2018). / Οι Δανοί δεν έχουν κερδίσει ποτέ τους “τρικολόρ” σε τελική φάση Μουντιάλ, καθώς μετρούν μία ισοπαλία και μία ήττα, πριν το σημερινό παιχνίδι.//

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν (74′ Κονατέ), Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ (74′ Κομάν), Γκριεζμάν (90+3′ Φοφανά), Εμπαπέ, Ζιρού (62′ Τουράμ)
Δανία (Κάσπερ Γιούλμαντ): Σμάιχελ, Άντερσεν, Νέλσον, Α. Κρίστενσεν, Ρ. Κρίστενσεν (90+2′ Μπα), Χόιμπιεργκ, Έρικσεν, Μάελε, Λίντστρομ (85′ Γιένσεν), Κορνέλιους (46′ Μπρέιθγουεϊτ), Ντάμσγκααρντ (73′ Ντόλμπεργκ)

17:00 Αυστραλία-Δανία

Η στιγμή που ο Αντρέας Κρίστενσεν στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1:1 (Associated Press)