(Εμπα)πέρασε στους “8” η Γαλλία

Οι “τρικολόρ” συνεχίζουν να… αγνοούν την κατάρα των παγκόσμιων πρωταθλητών και προκρίθηκαν στα προημιτελικά, επικρατώντας με 3:1 της αξιόμαχης Πολωνίας στο “Al Thumama Stadium”. Μία ακόμη μεστή εμφάνιση από τον σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν, ο οποίος έφτασε τα 9 γκολ σε Μουντιάλ, ενώ ο Ολιβιέ Ζιρού (ξανά)έγραψε ιστορία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης η Γαλλία είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε διαρκώς να “απειλήσει” την πολωνική άμυνα από τα άκρα. Στο 13′, ο Τσουαμενί δοκίμασε ένα δυνατό, μακρινό σουτ, με τον Σέζνι να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να αποκρούει. Στο 17ο λεπτό ο Ουσμάν Ντεμπελέ πραγματοποίησε έξοχη ατομική ενέργεια, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Πολωνός γκολκίπερ μπλόκαρε με άνεση. Στο 21′, η Πολωνία απείλησε για πρώτη φορά, με τον Λεβαντόφσκι να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 22′, ο προωθημένος Κουντέ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Σέζνι, όμως ο 32χρονος τερματοφύλακας είπε και πάλι “όχι”. Στο 29ο λεπτό η Γαλλία έχασε τεράστια ευκαρία να ανοίξει το σκορ. Ο Γκριεζμάν βρήκε τον Ντεμπελέ στην περιοχή, ο οποίος σέντραρε παράλληλα και ο Ζιρού δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας. Στο 35′, ο Εμπαπέ… ταλαιπώρησε την πολωνική άμυνα, ωστόσο το διαγώνιο σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Σέζνι. Στο 38ο λεπτό οι Πολωνοί έχασαν τριπλή ευκαιρία. Ο Μπερεζίνσκι γύρισε στην περιοχή, ο Ζιελίνσκι έκανε δύο σουτ, το πρώτο πάνω στον Γιορίς, το δεύτερο στον Τεό Ερναντέζ, ενώ στη συνέχεια ο Βαράν σταμάτησε πάνω στη γραμμή το σουτ του Καμίνσκι. Στο 44′, οι Γάλλοι πήραν το προβάδισμα. Ο Εμπαπέ έβγαλε τετ α τετ τον Ζιρού, με έξοχη πάσα, ο οποίος αυτή τη φορά δεν αστόχησε και έκανε το 1:0. Στο 45+1′, ο Καμίνσκι μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του κόντραρε στον Κουντέ και πέρα λίγο άουτ.

Στο 48ο λεπτό ο Αντουάν Γκριεζμάν εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, όμως ο Σέζνι μπλόκαρε σταθερά. Στο δεύτερο ημίχρονο η Πολωνία μπήκε αποφασισμένη και πιεστική, όμως άφηνε πολύ χώρο στην πλάτη της άμυνας. Στο 55′, ο Εμπαπέ μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, όμως η μπάλα κόντραρε στον Κριχόβιακ και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Στο 66ο λεπτό ο Κουντέ βρήκε τον Ζιρού, ο οποίος επιχείρησε “τακουνάκι” με πλάτη στην εστία, όμως η μπάλα κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ. Στο 74′, η Γαλλία βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Ντεμπελέ να πασάρει εξαιρετικά στον Εμπαπέ, ο οποίος “εκτέλεσε” τον Σέζνι και έκανε το 2:0. Από εκεί και έπειτα, οι Πολωνοί προσπαθούσαν να πετύχουν το γκολ που θα τους… κρατήσει στο παιχνίδι, όμως δεν κατάφερναν να πλησιάσουν την εστία του Ούγκο Γιορίς. Στο 89ο λεπτό ο Κιλιάν Εμπαπέ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, με πλάσε από την άκρη της περιοχής και “έγραψε” το 3:0. Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η Πολωνία κέρδισε πέναλτι, από χέρι του Ουπαμεκανό. Ο Γιορίς απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση του Λεβαντόφσκι, όμως δόθηκε επανάληψη και ο Πολωνός επιθετικός “έγραψε” το τελικό 3:1.

ΓΚΟΛ: 44′ Ζιρού, 74′, 89′ Εμπαπέ / 90+8′ Λεβαντόφσκι
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Τσουαμενί / 47′ Μπερεζίνσκι, 88′ Κας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Ο Ούγκο Γιορίς “έπιασε” τον Λιλιάμ Τουράμ στην πρώτη θέση των συμμετοχών της εθνικής Γαλλίας (142). Με το σημερινό παιχνίδι έγινε, επίσης, πρώτος σε συμμετοχές σε Παγκόσμιο Κύπελλο για τους “τρικολόρ”, μαζί με τους Τιερί Ανρί και Φαμπιάν Μπαρτέζ. / Ο Ολιβιέ Ζιρού έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Γαλλίας (52), ξεπερνώντας τον Τιερί Ανρί (51). / Ο Βόιτσεχ Σέζνι είναι ο τερματοφύλακας με τις περισσότερες αποκρούσεις στο φετινό Μουντιάλ (22).//

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Κουντέ (90+3′ Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Ραμπιό, Τσουαμενί (66′ Φοφανά), Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (75′ Κομάν), Εμπαπέ, Ζιρού (75′ Τουράμ)

Πολωνία (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Σέζνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ (87′ Μπέντναρεκ), Μπερεζίνσκι, Φρανκόφσκι (87′ Γκροζίτσκι), Σ. Σιμάνσκι (64′ Μίλικ), Κριχόβιακ (71′ Μπιέλικ), Ζιελίνσκι, Καμίνσκι (71′ Ζαλέφσκι), Λεβαντόφσκι

Ο Ολιβιέ Ζιρού πανηγυρίζει το “ιστορικό” γκολ, με το οποίο έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των “τρικολόρ” (AP PHOTO)