Έφυγε με… ψηλά το κεφάλι το Καμερούν

Η “σελεσάο” έπεσε πάνω… τείχος που ονομάζεται Επασί και ο Αμπουμπακάρ “λύτρωσε” το σύνολο του Ριγκομπέρτ Σονγκ, το οποίο επικράτησε με 1:0 στην τελευταία αγωνιστική του Ζ’ ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Τίτε έβαλε στο παιχνίδι πολλές… ρεζέρβες, όμως η ομάδα του πήρε την πρώτη θέση και την πρόκριση στους “16”, εν αντιθέσει με τα “αδάμαστα λιοντάρια” τα οποία επιστρέφουν στην πατρίδα τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο 15λεπτο κύλησε χωρίς κάποια μεγάλη φάση για τις δύο ομάδες, με τη Βραζιλία να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 16′, ο Φρεντ βρήκε τον Μαρτινέλι στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του νεαρού επιθετικού κατέληξε στην αγκαλιά του Επασί. Στο 24ο λεπτό ο Φρεντ πήρε την μπάλα στην περιοχή κι επιχείρησε ένα γυριστό σουτ το οποίο πέρασε άουτ. Στο 38′, ο Άντονι πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής, όμως το πλασέ του δεν ανησύχησε τον Επασί, ο οποίος μπλόκαρε σταθερά. Στο 45+3′, το Καμερούν απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Έντερσον, ο οποίος απέκρουσε με δυσκολία τη σκαστή κεφαλιά του Εμπεμό.

Στο 53ο λεπτό η Βραζιλία έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Ζεσούς εκμεταλλεύτηκε την “αναστάτωση” στην άμυνα των Καμερουνέζων, όμως η προβολή του σταμάτησε στον Επασί. Στο 56′, ο Μαρτινέλι μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε δυνατά, όμως ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ. Ο Άντονι το εκτέλεσε, με τον Μιλιτάο να σουτάρει και τον Επασί να λέει εκ νέου “όχι”. Στο 58′, ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιχείρησε ένα μακρινό πλασέ, το οποίο μπλόκαρε ο Επασί. Στη συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός έπεσε, με το Καμερούν να ψάχνει το γκολ, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει. Στο 78′, ο Εντσάμ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με τον Έντερσον να μην έχει πρόβλημα και να μπλοκάρει. Στο 84ο λεπτό ο Ραφίνια έβγαλε ωραία σέντρα στην περιοχή, ωστόσο το σουτ του Γκιμαράες σταμάτησε στον Βοό. Στο δέυτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ενγκόμ έβγαλε πολύ ωραία σέντρα και ο Αμπουμπακάρ νίκησε τον Έντερσον με κεφαλιά. Στο 90+9′ ο προωθημένος Μαρκίνιος πάσαρε με το κεφάλι στον Γκιμαράες, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτικό σημείο.

ΓΚΟΛ: 90+2′ Αμπουμπακάρ
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 6′ Τόλο, 28′ Κουντέ, 33′ Φάι, 81′, 90+3′ Αμπουμπακάρ / 7′ Μιλιτάο, 85′ Γκιμαράες
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+3′ Αμπουμπακάρ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Ο Ντάνι Άλβες έγινε ο γηραιότερος Βραζιλιάνος παίκτης που αγωνίζεται σε Παγκόσμιο Κύπελλο (39 ετών και 210 ημερών). / Ο Βενσάν Αμπουμπακάρ είναι ο πρώτος παίκτης που σκοράρει και αποβάλλεται στο ίδιο παιχνίδι σε Μουντιάλ από τον τελικό του 2006 και τον Ζινεντίν Ζιντάν. / To Καμερούν πήρε την πρώτη του νίκη απέναντι στη Βραζιλία σε Μουντιάλ (3:0 το 1994 και 4:1 το 2014 τα προηγούμενα ματς).//

Καμερούν (Ριγκομπέρτ Σονγκ): Επασί, Φάι, Βοό, Εμποσέ, Τόλο, Ανγκισά, Κουντέ (68′ Εντσάμ), Εμπεμό (64′ Τόκο Εκάμπι), Ενγκαμαλέ (85′ Ενγκόμ), Τσούπο-Μοτίνγκ, Αμπουμπακάρ

Βραζιλία (Τίτε): Έντερσον, Άλβες, Μπρέμερ, Μιλιτάο, Τέλες (55′ Μαρκίνιος), Φαμπίνιο, Φρεντ (55′ Γκιμαράες), Άντονι (79′ Ραφίνια), Ροντρίγκο (55′ Έβερτον), Μαρτινέλι, Ζεσούς (64′ Πέδρο)