Το Περιστέρι ήταν… άνετο και κάλυψε τη διαφορά (highlights)

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 89-77 επί του Κολοσσού για την 12η αγωνιστική της Basket League και έτσι κάλυψε τη διαφορά των 11 πόντων που είχε ηττηθεί στη Ρόδο.

Το Περιστέρι πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό “Ανδρέας Παπαδόπουλος” για τη 12η “στροφή” της Basket League, ανεβαίνοντας έτσι στο 7-5 και τους Ροδίτες να υποχωρούν στο 4-8.

Οι νικητές είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ωστόσο αυτός που ξεχώρισε με 13 πόντους ήταν ο… ανανεωμένος Ζερμέιν Λοβ, ενώ ο Τζο Ράγκλαντ ήταν εξαιρετικός στο κομμάτι της δημιουργίας με 10 ασίστ. Για την ομάδα του Κούρο Σεγούρα διακρίθηκαν οι Λούκα Μπραΐκοβιτς και Σιμισόλα Σίτου.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση και σύντομα το Περιστέρι απέκτησε ένα ασφαλές προβάδισμα με 12-4 (3′) έχοντας ως πρωταγωνιστές του τους Λοβ και Τόμπσον. Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν είχε… καθαρό μυαλό στην επίθεσή του, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με πόντους των Κασελάκη και Τόμσπον στη ρακέτα, έφτασαν σε διψήφια διαφορά (19-9, 7′). Οι Ροδίτες βρήκαν λύσεις στον Σίτου, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν κάποιον συμπαραστάτη του και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +8 (25-17) για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Ο ρυθμός έπεσε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε το “πάνω χέρι” βρίσκοντας σκορ από τους Γουίλιαμς και Ρένφρο. Οι φιλοξενούμενοι με το πέρασμα του χρόνου, βελτιώθηκαν στην επιθετική τους λειτουργία και με προσπάθειες των Μπραΐκοβιτς, Σίτου και Γκάουντλοκ, μείωσαν στους 4 πόντους (34-30, 17′) τη διαφορά. Το Περιστέρι δεν έχασε το προβάδισμά του και “έκλεισε” στο +5 (42-37) το πρώτο μέρος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στην τρίτη περίοδο και σύντομα απέκτησαν ξανά διψήφια διαφορά (52-41, 23′) μετά από ενέργειες των Ντάνγκουμπιτς, Γουίλιαμς και Μήτρου-Λονγκ. Η ευστοχία στο… γρήγορο τέμπο για το Περιστέρι συνεχίστηκε, με τη διαφορά να “εκτοξεύεται” και στο +16 (62-46, 27′). Ο Περάντες προσπαθούσε να ηγηθεί επιθετικά των φιλοξενούμενων, όμως η άμυνα προσαρμόστηκε καλά πάνω του και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σύνολο του κόουτς Σπανούλη να προηγείται με 16 πόντους (71-55).

Το Περιστέρι ξεκίνησε με ψυχραιμία την τελευταία περίοδο και εστίασε στην επίθεσή του στους Κασελάκη και Τόμπσον, οι οποίοι του έδωσαν σκορ και προβάδισμα 15 πόντων (78-63, 35′). Το σύνολο του Κούρο Σεγούρα με ένα “ξέσπασμα” από τους Σίτου και Μπραΐκοβιτς έφερε το ματς στους 8 πόντους (80-72, 39′) και έτσι προσπάθησε να υπερασπιτεί το προβάδισμα του πρώτου γύρου. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Λoβ και έτσι κατάφεραν στο τέλος να επικρατήσουν άνετα με 89-77 και κάλυψαν τη διαφορά από το πρώτο μεταξύ τους ματς με τους Ροδίτες.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-37, 71-55, 89-77

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 7 (3/7 δίποντα, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Λοβ 19 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 8 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 10 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 10 (2/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ξανθόπουλος, Ρένφρο 10 (5/7 δίποντα), Γουίλιαμς 12 (1), Χουγκάζ, Ζούγρης 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 10 (1/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Ουτόμι 7 (1), Μπράικοβιτς 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Πόλι 4, Περάντες 16 (1/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Παπαγιάννης 1, Πετρόπουλος, Μπιλλής 3, Σίτου 19 (7/11 δίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπαδάκης 2 (0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 28/53 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 18/23 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη, 26 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 18/37 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 20/27 βολές, 41 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 15 επιθετικά), 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 17 λάθη, 24 φάουλ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Basket League: