Ο Μακ έδωσε… σφυγμό στην Καρδίτσα

Μετά από μία συναρπαστική “μάχη” στο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης”, οι Θεσσαλοί κατάφεραν να επικρατήσουν στο φινάλε με 76-74 επί του Απόλλωνα Πατρών χάρη στο τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ τους και παρέμειναν… ζωντανοί στο “κυνήγι” της παραμονής τους στην Basket League.

Φορώντας για δεύτερη μόλις φορά τη φανέλα της Καρδίτσας, ο Τέβιν Μακ πέτυχε ένα σπουδαίο σουτ και χάρισε μία κομβικής σημασίας νίκη στην Καρδίτσα, που επικράτησε με 76-74 του Απόλλωνα Πατρών στο ντέρμπι παραμονής για την 12η αγωνιστική της Basket League. Έτσι, το σύνολο του Παπανικολόπουλου κάλυψε και τη διαφορά, καθώς στην Πάτρα είχε ηττηθεί με μόλις ένα πόντο (72-71).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρομέλο Γουάιτ, ο οποίος είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο… κομβικός Τέβιν Μακ είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, ξεχώρισε ο Μαλίκ Όσμπορν, ο οποίος έφτασε στο double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ θετικός ήταν και ο Τζάστιν Μπιμπς στο ντεμπούτο του με τους Πατρινούς, σημειώνοντας 14 πόντους και μοιράζοντας παράλληλα 5 ασίστ.

Με μεγάλες “μάχες” εκατέρωθεν ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Καρδίτσα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σκορ από τους Γουάιτ, Κλάασεν και Μακ, ενώ ο Απόλλων σκόραρε με τους Σαλούστρο, Μπιμπς και Μπράουν για το 8-9 (5′). Ο Ρασάντ Βον με ένα “ξέσπασμα” έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (8-14, 6′) στους φιλοξενούμενους, όμως οι Θεσσαλοί με πρωταγωνιστή τους τον Μακ, ισοφάρισαν σε 14-14 (7′). Οι Πατρινοί… έσφιξαν την άμυνά τους και με πρωτεργάτη τους τον Όσμπορν, “έκλεισαν” στο +6 (15-21) το πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ξεκίνησε… ζεστή τη δεύτερη περίοδο, “τρέχοντας” ένα επιμέρους σκορ 10-2, για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ (25-23, 14′), έχοντας ως “όπλα” τους τους Γιάνκοβιτς, Γουάιτ και ΜακΚάλουμ. Παρά την υπεροχή των γηπεδούχων, το σύνολο του κόουτς Χριστόπουλου βρήκε απαντήσεις στην επίθεσή του κυρίως με τον Βον, ανακτώντας το προβάδισμα (32-33, 18′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Γκιουζέλη να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (37-35) για την ανάπαυλα.

Mε παρόμοιες “μάχες” και από τις δυο πλευρές ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με τον Απόλλωνα όμως να παίρνει σύντομα προβάδισμα 7 πόντων (40-47, 24′) έχοντας… μπροστάρηδες τους Μπιμπς και Γκιουζέλη. Η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν καλή, όμως δεν ήταν ικανοποιητικά τα αποτελέσματα στην άλλη μεριά του γηπέδου, με αποτέλεσμα το σύνολο του Χριστόπουλου με πρωταγωνιστή του τον Όσμπορν, πήρε προβάδισμα 8 πόντων (44-52, 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +5 (51-56) για τους Πατρινούς με τον Γιάνκοβιτς να μειώνει με ατομική ενέργεια.

Οι Μπλέιλοκ και Γκιουζέλης κράτησαν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου… ζεστή την επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έφτασαν ξανά στο +8 (53-61, 32′). Οι ΜακΚάλουμ, Γουάιτ και Δίπλαρος έδωσαν λύσεις στους Θεσσαλούς, οι οποίοι μείωσαν αισθητά και έδωσαν ξανά… νέα ομορφιά στο ματς. Ο Απόλλωνας φαινόταν πως έχει το “πάνω χέρι”, όμως οι γηπεδούχοι με εκπληκτική αμυντική προσπάθεια έφεραν σε κομβικό σημείο το ματς στο καλάθι (69-71, 39′), μετά από ενέργεια του Δίπλαρου. Ο ΜακΚάλουμ ισοφάρισε για πρώτη φορά στο παιχνίδι και πλέον όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο λεπτό του ματς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και ο Μακ με ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων από τη γωνία, “χάρισε” τη νίκη στην Καρδίτσα με 76-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-37, 51-56, 76-74

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 18 (7 ριμπάουντ) , Κλάσεν 3 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Καμπερίδης , ΜακΚάλουμ 15 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μακ 12 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιουκάναν , Δίπλαρος 8 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Χρηστίδης , Αβδάλας , Σάιμπερτ 5 (4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 15 (3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 9/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 14 (2/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη) , Γκιουζέλης 9 (4 ριμπάουμτ, 2 λάθη) , Βον 9 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Σαλούστρος 7 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Μπράουν 9 (3 ριμπάουντ) , Μπλέιλοκ 5 , Όσμπορν 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ) , Πέρκινς 2 (4 ασίστ) , Κογιώνης.

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 20/38 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 21/35 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Basket League: