Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος
5 συμμετοχές* (Νότιγχαμ Φόρεστ): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 4 συμμετοχές (Γουέστ Χαμ): Έμεινε στον πάγκο.
Τζορτζ Μπάλντοκ 8 συμμετοχές/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Έμεινε στον πάγκο.
Κώστας Τσιμίκας 9 συμμετοχές/3 ασίστ (Λίβερπουλ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης
21 συμμετοχές/2 ασίστ (Νόριτς): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Γούτας 22 συμμετοχές/3 γκολ (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Χαλ.
Μανώλης Σιώπης 20 συμμετοχές (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 65 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Χαλ.

Ισπανία:

Λα Λίγκα

Τάσος Δουβίκας 13 συμμετοχές/2 γκολ (Θέλτα): Αγωνίστηκε για 19 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Γρανάδα.
Σωκράτης Παπασταθόπουλος 1 συμμετοχή (Ρεάλ Μπέτις): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Σταματάκης (Οσασούνα): Εκτός αποστολής.

(Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 14 συμμετοχές/3 ασίστ (Μόντσα): Αγωνίστηκε για 53 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Μόντσα.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 12 συμμετοχές/1 γκολ (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Ρόμα.
Χρήστος Μανδάς (Λάτσιο): Έμεινε στον πάγκο.
Παντελής Χατζηδιάκος 8 συμμετοχές (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο.

Σέριε Β
Βασίλης Ζαγαρίτης 6 συμμετοχές (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 8 συμμετοχές/1 γκολ (Φεραλπισάλο): Αγωνίστηκε για 62 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Κρεμονέσε. Πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης (28′).
Ηλίας Κουτσουπιάς 14 συμμετοχές/2 γκολ/1 ασίστ (Μπάρι): Αγωνίστηκε για 67 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Σπέτσια.
Πάνος Κατσέρης 13 συμμετοχές/2 ασίστ (Καταντσάρο): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Άσκολι.
Δημήτρης Νικολάου 14 συμμετοχές/1 ασίστ (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπάρι.
Δημήτρης Σουνάς 13 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Καταντσάρο): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Άσκολι.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 12 συμμετοχές (Χάνσα Ρόστοκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Πάντερμπορν.
Χαράλαμπος Μακρίδης 12 συμμετοχές/1 γκολ (Όσναμπρουκ): Αγωνίστηκε για 34 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Χέρτα Βερολίνου.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 12 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Χέρτα Βερολίνου): Αγωνίστηκε για 5 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Όσναμπρουκ.
Μανώλης Σάλιακας 16 συμμετοχές/1 γκολ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) Γουέχεν.
Χρήστος Τζόλης 14 συμμετοχές/7 γκολ/3 ασίστ (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Αγωνίστηκε για 82 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-2) επί του Μαγδεμβούργου.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Απόστολος Βέλλιος 13 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 10 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με τον Άγιαξ. Δημιούργησε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Τι (89′).
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Φέγενορντ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Λάμπρου 15 συμμετοχές/2 γκολ/5 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 34 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Τβέντε. Δημιούργησε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Νιούπορτ (12′).
Βασίλης Μπάρκας 15 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-1) με τη Βάλβαϊκ. Έκανε μία απόκρουση πέναλτι, η οποία ωστόσο δεν μέτρησε, σε ένα… επεισοδιακό παιχνίδι.
Βαγγέλης Παυλίδης 16 συμμετοχές/18 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (4-0) από την Αϊντχόφεν.
Δημήτρης Σιόβας 13 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Έμεινε στον πάγκο.

Αυστρία:

Κοσμάς Γκέζος
11 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Εκτός αποστολής.

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς
9 συμμετοχές (Νόβι Πάζαρ): Αγωνίστηκε για 28 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ράντνικ.

Ανδρέας Γιαννιώτης
14 συμμετοχές (Κασίμπασα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέλιος Κίτσιου 7 συμμετοχές (Ανκαραγκουτσού): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 6 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Κουρμπέλης 3 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τάσος Μπακασέτας 13 συμμετοχές/4 γκολ/1 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Πέλκας 12 συμμετοχές/1 γκολ (Μπασακσεχίρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Αχιλλέας Πούγγουρας 1 συμμετοχή (Σίβασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Ταξιάρχης Φούντας 9 συμμετοχές/1 ασίστ (Τράμπζονσπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Χάρης Χαρίσης 11 συμμετοχές (Σίβασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 9 συμμετοχές (Ανκαραγκούτσου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Κύπρος:

Γιάννης Ανέστης 12 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Ομόνοια.
Τάσος Δώνης 6 συμμετοχές/2 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 22 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί του ΑΠΟΕΛ.
Γιάννης Κάργας 11 συμμετοχές (Ανόρθωση): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κατσικάς (Νέα Σαλαμίνα): Έμεινε στον πάγκο.
Νίκος Μελισσάς 11 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Εκτός αποστολής.
Φιορίν Ντουρμισάι 14 συμμετοχές/3 γκολ (Νέα Σαλαμίνα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Ομόνοια.
Κωνσταντίνος Σταμούλης 13 συμμετοχές (Οθέλλος Αθηαίνου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί του Απόλλωνα Λεμεσού.
Σταύρος Τσουκαλάς 14 συμμετοχές/1 γκολ (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Ομόνοια.
Γιάννης Φετφατζίδης 6 συμμετοχές (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.

Ουγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 12 συμμετοχές
(Ούιπεστ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Κισβάρντα.
Στέφανος Ευαγγέλου 11 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Ζαλέγκερσέγκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Φερεντσβάρος.
Αργύρης Καμπετσής 8 συμμετοχές/1 ασίστ (Ντιοσγκίορ): Αγωνίστηκε για 21 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με την ΜΤΚ Βουδαπέστης.
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 8 συμμετοχές/2 γκολ (Ντεμπρετσένι): Εκτός αποστολής.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 9 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Δώνης 18 συμμετοχές/1 γκολ/2 ασίστ (Ράντομιακ Ράντομ): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Λεχ Πόζναν.
Αλέξανδρος Κατράνης 15 συμμετοχές (Πιάστ Γκλίβιτσε): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (18/12, 20:00), εντός έδρας, με τη Σταλ Μιέλετς.
Ευθύμης Κουλούρης 19 συμμετοχές/8 γκολ/1 ασίστ (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Βίντζεου Λοτζ. Σκόραρε το νικητήριο τέρμα της ομάδας του (52′).
Λεονάρντο Κούτρης 19 συμμετοχές (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Βίντζεου Λοτζ.
Γιάννης Παπανικολάου 8 συμμετοχές/2 γκολ (Ρακόφ): Είναι τραυματίας
Δημήτρης Σταυρόπουλος 15 συμμετοχές/1 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 12 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Γκόρνικ Ζάμπρζε.
Στράτος Σβάρνας 6 συμμετοχές/1 γκολ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Κορόνα Κιέλτσε.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 7 συμμετοχές (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Έμεινε στον πάγκο.
Αντώνης Τσιφτσής 1 συμμετοχή (Ρακόφ): Έμεινε στον πάγκο.

Ρουμανία:

Απόστολος Διαμαντής
(Κραϊόβα): Εκτός αποστολής.
Στέφανος Στρούγγης 1 συμμετοχή (Αράντ): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 15 συμμετοχές/4 γκολ/1 ασίστ (Κλουζ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Σέπσι. Σκόραρε το τέρμα της ομάδας του (32′).

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 15 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Εκτός αποστολής.
Γιάννης Νιάρχος 9 συμμετοχές/2 ασίστ (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 28 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.
Σπύρος Ρισβάνης 8 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Εκτός αποστολής.
Κυριάκος Σαββίδης 12 συμμετοχές (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Εκτός αποστολής.

Μολδαβία:

Κώστας Αποστολάκης
9 συμμετοχές (Σερίφ Τιρασπόλ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Φινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 21 συμμετοχές/2 γκολ/2 ασίστ
(Χάκα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.
Γιώργος Κανελλόπουλος 20 συμμετοχές/1 ασίστ (Ελσίνκι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.
Κώστας Κωτσόπουλος 7 συμμετοχές/1 γκολ (Μάριεχαμν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης
30 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Κάλιου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς 6 συμμετοχές (Αλ Σαρζά): Έμεινε στον πάγκο.

ΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης 27 συμμετοχές/17 γκολ/1 ασίστ (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.
Γιώργος Κούτσιας 27 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Σικάγο Φάιερ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 8 συμμετοχές/5 γκολ/1 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 85 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Πούνγιαμπ. Σκόραρε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του (51′).
Δημήτρης Χατζηισαΐας 8 συμμετοχές/1 γκολ (Πούνγιαμπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Κεράλα Μπλάστερς.

Ινδονησία:

Δημήτρης Κολοβός 18 συμμετοχές/2 γκολ/2 ασίστ (Ντέουα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Πέρσις Σόλο.