Ο Μπάρκας έγινε η αιτία να διακοπεί το Ουτρέχτη-Βάαλβαϊκ

Ο Έλληνας πορτιέρο απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις χωρίς ωστόσο να πατάνε τα πόδια του στη γραμμή με συνέπεια ο διαιτητής της αναμέτρησης να διατάζει επανάληψη.

Ο Μπάρκας παραλίγο να γίνει ήρωας για την Ουτρέχτη. Με το ρολόι της αναμέτρησης να βρίσκεται στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, η Βάαλβαϊκ εκτέλεσε πέναλτι. Ο άλλοτε πορτιέρε της ΑΕΚ απέκρουσε το πέναλτι χωρίς να πατάει κάποιο πόδι του την γραμμή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να διατάζει την επανάληψη της εκτέλεσης.

Οι οπαδοί των γηπεδούχων στο άκουσμα της απόφασης άρχισαν να πετάνε αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Ο “άρχων της αναμέτρησης” διέταξε την προσωρινή διακοπή του αγώνα στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Όταν τα πνέυματα ηρέμησαν ο διαιτητής διέταξε να επιστρέψουν οι δύο ομάδες στο γήπεδο, με τον Κράμερ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και να ευστοχεί κάνοντας το 1-1 για την ομάδα του. //ΝΚ