Σαρωτική η Καρδίτσα με τον ΠΑΟΚ, έστειλε την ΑΕΚ εκτός εξάδας (highlights)

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στη σεζόν, επιβλήθηκε με 97-78 του “Δικεφάλου του Βορρά” στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Basket League και κάπως έτσι η έκτη θέση κατέληξε στον Κολοσσό Ρόδου.

Ακόμη ένα βήμα προς την οριστική εξασφάλιση της παραμονής έκανε η Καρδίτσα, που έφθασε σε μία άνετη νίκη επί του ΠΑΟΚ, κλείνοντας την regular season του πρωταθλήματος με ρεκόρ 7-15. Στο 8-14 ο “Δικέφαλος του Βορρά” που συμπλήρωσε πέντε συνεχόμενες ήττες και θα πρέπει να γυρίσει τον διακόπτη στον τρίτο γύρο, προκειμένου να προλάβει το τρένο των πλέι οφ. Το αποτέλεσμα του αγώνα στο “Γιάννης Μπουρούσης” έστειλε τον Κολοσσό Ρόδου στην πρώτη εξάδα της Basket League και την ΑΕΚ στην 7η θέση και στο δεύτερο γκρουπ του πρωταθλήματος, ενόψει του γ’ γύρου.

O αγώνας

Αρκετά εύστοχες ήταν και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, δίνοντας γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει σε υψηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 13-8 στα μισά της πρώτης περιόδου, ωστόσο η Καρδίτσα απάντησε με σερί 7-0 και οι Γουάιτ, Μπιουκάναν και Μακ την έβαλαν μπροστά στο σκορ (15-13, 6′). Λίγο αργότερα, ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε ένα καλό διάστημα σε άμυνα και επίθεση με πρωταγωνιστές τους Τσαϊρέλη – Σχίζα, πέτυχε εννέα συνεχόμενους πόντους για το 25-18 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (26-23).

Τα πράγματα άλλαξαν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, καθώς άρχισε η αντεπίθεση των Θεσσαλών, με τον Μενένγκα να διαφοροποιεί το σκηνικό του αγώνα. Με τον Νεοζηλανδό να σημειώνει επτά πόντους, η Καρδίτσα έτρεξε σερί 11-0 και βρέθηκε μπροστά με 34-26. Μεσολάβησε ένα τρίποντο του Φρίντρικσον και με δύο μακρινά σουτ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έφθασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (40-29, 15′). Η παραγωγικότητα της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου έπεσε και ο Ισλανδός γκαρντ χτύπησε ξανά από τα 6,75μ. μειώνοντας σε 42-41 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 43-43 με τον Μαργαρίτη στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αλλά στη συνέχεια η Καρδίτσα πάτησε το… γκάζι και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Οι Θεσσαλοί ανέβασαν την απόδοσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Μπιουκάναν και ΜακΚάλουμ ανέλαβαν δράση, ενώ σημαντικό ρόλο εκτελεστικά είχε και ο Καμπερίδης. Στα μισά της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι έχτισαν ξανά διψήφιο προβάδισμα (56-46, 25′), ενώ στο φινάλε του δεκαλέπτου βρέθηκαν στο +12 (71-59).

Τόσο η διαφορά, όσο και η εικόνα του παιχνιδιού έδειχναν πως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στην τελευταία περίοδο. Οι Γιάνκοβιτς και Δίπλαρος διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμα της Καρδίτσα, που μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους 7-2. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει σ’ αυτό τον ρυθμό, ξεμένει από δυνάμεις και από λύσεις. Ο Μενένγκα διαμόρφωσε το 92-72 στο 38′, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που καταγράφηκε στο παιχνίδι, λίγο πριν έρθει το τελικό 97-78 για την επικράτηση των Θεσσαλών.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 71-59, 97-78

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6 (3 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπερίδης 8 (2), ΜακΚάλουμ 14 (2), Μακ 15 (2/7 τρίποντα), Μενένγκα 22 (6/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 15 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σάιμπερτ 3 (1), Γιάνκοβιτς 7 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): ΜακΝις 7 (5 ριμπάουντ), Φρίντρτικσον 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 7 (1), Γουίλιαμς 6 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αρσενόπουλος 2, Τάουνς 10, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 13 (11 ριμπάουντ), Μιχαλάκ 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη).