Το Περιστέρι άφησε με αγωνία την ΑΕΚ στη μάχη της έκτης θέσης (highlights)

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη επιβεβαίωσε την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, πήρε τη ματσάρα στα Άνω Λιόσια με 101-97 στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Basket League και πλέον η είσοδος στην εξάδα δεν είναι στο χέρι της “Ένωσης”.

Τις έξι συνεχόμενες νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη έφθασε το Περιστέρι, που ολοκλήρωσε την regular season της Basket League με ρεκόρ 15-7 και θα εκκινήσει τον γ’ γύρο του πρωταθλήματος από την τρίτη θέση της κατάταξης. Το κίνητρο ήταν μεγαλύτερο από πλευράς ΑΕΚ, που με νίκη θα κλείδωνε την έκτη θέση. Ωστόσο, το σύνολο του Ηλία Ζούρου ηττήθηκε για 5ο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Με ρεκόρ 9-14, η “Ένωση” θα περιμένει τα αποτελέσματα των αυριανών αγώνων. Το ενδιαφέρον στρέφεται στις αναμετρήσεις Κολοσσός – Μαρούσι και Καρδίτσα – ΠΑΟΚ. Οι “κιτρινόμαυροι” για να τερματίσουν έκτοι, θέλουν είτε νίκη του Αμαρουσίου, είτε νίκη του ΠΑΟΚ.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, φάνηκε ότι το σκορ θα πάει σε υψηλά επίπεδα, με τις δύο ομάδες να δίνουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, έχοντας παράλληλα σημαντικές αμυντικές αδυναμίες. Έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, η ΑΕΚ προηγήθηκε 13-9 με σερί 5-0, αλλά το Περιστέρι δεν της επέτρεψε να πάρει διαφορά. Η “Ένωση” βρήκε πέντε πόντους σε μία επίθεση, με τρίποντο του Καράμπελα και βολές του Κουζμίνσκας. Έτσι, πέρασε μπροστά με 27-22 στο 9′, αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν άμεσα και ο Λοβ ισοφάρισε σε 29-29 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν κομβικός για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, καθώς είχε πολύ καλή απόδοση και κουβάλησε το Περιστέρι επιθετικά στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Με οκτώ γρήγορους πόντους, ο Λοβ βοήθησε την ομάδα των δυτικών προαστίων να προηγηθεί με 41-39 στο 15′. Ο Ράγκλαντ ανέλαβε δράση εκτελώντας από την περίμετρο και παρά τις προσπάθειες των Χόλινς και Αγραβάνη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο 49-44. Πριν το ημίχρονο, οι “κυανοκίτρινοι” έφθασαν δύο φορές κοντά σε διψήφια διαφορά με τους Μήτρου-Λονγκ και Γουίλιαμς (55-46, 58-49).

Το δεύτερο μέρος του αγώνα άρχισε με το Περιστέρι να σημειώνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους με τους Κασελάκη και Ντάνγκουμπιτς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η ομάδα των δυτικών προαστίων να πάρει την πρώτη διψήφια διαφορά του παιχνιδιού (62-51, 22′). Μετά το 65-55 στο 23′, οι φιλοξενούμενοι χάλασαν τα ποσοστά τους από την περιφέρεια, η ΑΕΚ είχε ένα καλό διάστημα και στις δύο πλευρές του παρκέ με πρωταγωνιστή τον ΜακΡέι και με σερί 11-0, πέρασε μπροστά με 66-65 (26′), έπειτα από πολλή ώρα. Από εκεί και έπειτα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει κα η τρίτη περίοδο έληξε με το σκορ ισόπαλο στους 76 πόντους.

Κάπως έτσι, η τελευταία περίοδος απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον και η εξέλιξη του αγώνα ήταν ακόμη πιο συναρπαστική στη συνέχεια. Με τους Νετζήπογλου, Καράμπελα και ΜακΡέι να δίνουν τον ρυθμό επιθετικά, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 90-85, 5:44 πριν το τέλος. Λίγο αργότερα, ο Αγραβάνης διαμόρφωσε το 93-89 στο 36′, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Περιστερίου. Οι Μήτρου-Λονγκ και Ράγκλαντ υπέγραψαν ένα σερί 9-0 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προσπέρασαν με 98-93, 1:13 πριν το φινάλε και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 51-58, 76-76, 97-101

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 5 (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Αγραβάνης 12, Χατζηδάκης 4, Νάιτ 2, ΜακΡέι 27 (10/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/7 βολές), Ραντλ 2 (1/7 σουτ),Καράμπελας 6 (2), Χόλινς 5 (1), Νετζήπογλου 8 (1), Κουζμίνσκας 13 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 13 (4 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 10 (2/4 τρίποντα), Ράγκλαντ 19 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ασίστ), Κασελάκης 8 (1), Γουίλιαμς 7 (1), Τόμπσον 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή), Ντάνγκουμπιτς 12 (2), Ξανθόπουλος, Λαβ 20 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 10/11 βολές), Πουλιανίτης, Ρένφρο 16 (7/11 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Ζούγρης.