“Άλωσαν” τη Βοστώνη, επέστρεψαν στον… θρόνο τους!

Πρωταθλητές του NBA είναι ξανά, μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς του Στιβ Κερ μετά τη νίκη με 103-90 επί των Σέλτικς μέσα στο “Γκάρντεν” και το 4-2 στη σειρά των τελικών.

Επιστροφή στην κορυφή του μπασκετικού κόσμου για τους “πολεμιστές. Με τον Στέφεν Κάρι να ηγείται, η ομάδα από το Σαν Φρανσίσκο έκανε νέο “μπρέικ” στην Βοστώνη και τελείωσε οριστικά τη σειρά. Πρόκειται για το έβδομο πρωτάθλημα στην ιστορία του οργανισμού και το τέταρτο τα τελευταία οκτώ χρόνια.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους Σέλτικς, οι οποίοι κατάφεραν να φτάσουν έως και το +12 (14-2) στα πρώτα λεπτά. Η συνέχεια, όμως, ήταν καταιγιστική για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 5 πόντους (27-22) χάρη στο επιθετικό… κρεσέντο του Τζόρνταν Πουλ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Ουόριορς. Με τους Κάρι και Τόμπσον να κάνουν την εμφάνισή τους, την άμυνα να σκληραίνει και παίκτες όπως ο Ουίγκινς και ο Γκριν να βάζουν το χεράκι και στις δύο μεριές του παρκέ, η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως. Ένα συνολικό σερί 52-19 από το αρχικό +12 των Σέλτικς έφερε τη διαφορά στο +19 (54-33) για την ομάδα του Στιβ Κερ. Μάλιστα, το 21-0 που “έτρεξαν” σε κάποιο σημείο οι φιλοξενούμενοι είναι το μεγαλύτερο σερί στην ιστορία των τελικών του ΝΒΑ. Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 54-39 για τους “πολεμιστές”.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον… Κάρι να έχει αρκετά καλή διάθεση. Ο “Στεφ” έβαλε συνεχόμενους πόντους έχοντας την… μπαγκέτα στην επίθεση. Από την άλλη, μετά από συνεχόμενα άσχημα παιχνίδια, ο Αλ Χόρφορντ έκανε την εμφάνισή του προσπαθώντας να κρατήσει την ομάδα του “ζωντανή”. Οι Ουόριορς κυριάρχησαν σε κάθε στατιστική κατηγορία πλην των μπλοκ, ελέω Ρόμπερτ Ουίλιαμς. Παρ’ όλα τα παραπάνω η διαφορά δεν άνοιξε περισσότερο, με τους Σέλτικς να την κατεβάζουν στους 10 πόντους (76-66), χάρη σε ένα ξέσπασμα των Χόρφορντ και Μπράουν στα τελευταία δυόμισι λεπτά της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο οι “κέλτες” έκαναν ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να “επιστρέψουν”. Όμως, η κόπωση σε συνδυασμό με την ξεκάθαρη ανωτερότητα των παικτών του Κερ δεν τους επέτρεψαν να το καταφέρουν. Ένα προσωπικό σερί του Κάρι τρία λεπτά πριν το φινάλε ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (99-84) και ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα αλλά και το πρωτάθλημα. Τελικό σκορ το 103-90 υπέρ των Ουόριορς.

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν αναμφίβολα ο Στέφεν Κάρι. Ο 34χρονος γκαρντ έκανε ότι μπορούσε για να “καθαρίσει” τον τίτλο για την ομάδα του αλλά και να εξασφαλίσει το πρώτο του Finals MVP. Τελείωσε την αναμέτρηση με 34 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, αγωνιζόμενος για 39:55 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 39-54, 66-76, 90-103