Ήττα στο μικτό διπλό για την Ελλάδα (highlights)

Η Μαρία Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφεραν να επικρατήσουν των Ντανιέλα Σεγκουέλ και Τόμας Μπάριος Βέρα, “γνωρίζοντας” την ήττα με 2-1 σετ, στο United Cup. Έτσι, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Χιλής έκανε το 2-1.

Τι και αν η Σάκκαρη έκανε την αρχή στο μονό, νικώντας την Σεγκουέλ με 2-0, η Ελλάδα δεν κατάφερε να πάρει το απόλυτο ή τουλάχιστον να κρατήσει το προβάδισμα. Μετά την ήττα του Σακελλαρίδη από τον Τζάρι, η μικτή μας ομάδα στο διπλό “υποτάχτηκε” μπροστά στην αντίστοιχη της Χιλής.

Με φοβερή ανατροπή, η Εθνική μας πήρε το πρώτο σετ, με σκορ 7-6, κάνοντας ανατροπή από το 5-1. Ωστόσο, με σχετική ευκολία, το αντίπαλο ζευγάρι επικράτησε με 6-3 και ισοφάρισε στα σετ (1-1). Η Σάκκαρη και ο Τσιτσιπάς δεν έβγαλαν αντίδραση και ηττήθηκαν και στο τρίτο σετ (2-1), με 10-6. Έτσι, η Χιλή έκανε το 2-1 κόντρα στην Εθνική μας ομάδα στην Αυστραλία.//ΓΚ