Ήττα για τον Σακελλαρίδη | Ισοφάρισε την Ελλάδα η Χιλή (highlights)

Ο 19χρονος Έλληνας αγωνίστηκε αντί του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα στον Νίκολας Τζάρι, αλλά “γνώρησε” την ήττα με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 7-5), παρά την πολύ καλή του εμφάνιση, με τους Χιλιανούς να κάνουν το 1-1 κόντρα στην Εθνική μας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποφάσισε να μην αγωνιστεί στο απλό του United Cup και έδωσε την θέση του στο συνονόματό του, ο οποίος ξεπέρασε τον εαυτό του και λίγο έλειψε να πάρει την νίκη. Νωρίτερα, η Μαρία Σάκκαρη νίκησε την Ντανιέλα Σεγκουέλ, με 2-0, ανοίγοντας το σκορ για την Ελλάδα.

Ο Νίκολας Τζάρι ξεκίνησε πολύ επιθετικά, θέλοντας να πάρει τον… αέρα από τον νεαρό αντίπαλό του, πράγμα και το οποίο έκανε, αφού το πρώτο σετ έληξε με 6-3. Ωστόσο, στο δεύτερο, ο Σακελλαρίδης έβγαλε ψυχή και έφερε την αναμέτρηση… τούμπα! Ο Έλληνας τενίστας νίκησε και εκείνος με 6-3 και έδειξε στον Χιλιανό πως δεν είναι εδώ απλά για να αγωνιστεί, αλλά για να διεκδικήσει την νίκη.

Και έτσι έγινε! Ο Στέφανος πίεσε μέχρι το τέλος, αλλά δεν μπορούσε να αποφύγει το αρνητικό αποτέλεσμα, με τον Τζάρι να κάνει το 2-1 στα σετ, με 7-5 σκορ τρίτου “γύρου”.//ΓΚ