Η ΑΕΚ Β’ πήρε βαθμό στα Χανιά | Η Καλαμάτα κέρδισε εύκολα τον ΟΦΙ

H ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου με γκολ στο 89′ ήρθε ισόπαλη 1:1 με τα Χανιά στη Κρήτη. Η “μαύρη θύελλα” με εντυπωσιακό ποδόσφαιρο στο β’ ημίχρονο, κέρδισε 3:0 τον ΟΦ Ιεράπετρας.

Στην Κρήτη, τα Χανιά υποδέχτηκαν την ΑΕΚ Β’. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, κυριάρχησαν και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τσέλιο στο 14ο λεπτό. Θυμίζουμε ότι ο νεαρός επιθετικός σκόραρε απέναντι στην ομάδα από την οποία ξεκίνησε την καριέρα του. Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου κατάφερε να αποσπάσει βαθμό στο 89′ με τέρμα του Γεωργέα. Με την ισοπαλία αυτή τα Χανιά έμειναν στους 45 βαθμούς, ενώ η “Ένωση” ανέβηκε στην ενδέκατη θέση με 25 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική οι Κρητικοί αντιμετωπίζουν εντός έδρας τον Ολυμπιακό Β’. Από την άλλη, το συγκρότημα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου φιλοξενεί στο Σεραφείδειο την Επισκοπή.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Καλαμάτα αν και δυσκολεύτηκε αρκετά επικράτησε του ΟΦ Ιεράπετρας με 2:0. Στο πρώτο ημίχρονο, η μία ομάδα εξουδετέρωνε την άλλη, με το σκορ να βρίσκεται στο 0:0. Η “μαύρη θύελλα” πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος. Στο 69′ κατάφερε να σκοράρει με τον Ντα Σίλβα, ενώ εννιά λεπτά αργότερα, στο 78′ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Βασιλόγιαννη. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 90′ με γκολ του Πασά. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 46 βαθμούς και βρίσκονται στην 4η θέση, ενώ ο ΟΦΙ στην 5η, ένα βαθμό λιγότερο. H Καλαμάτα την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Κηφισιά, ενώ ο ΟΦΙ υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής της Super League 2: