Επίδειξη δύναμης από τον ΠΑΟΚ

Μετά την ήττα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο “Δικέφαλος του Βορρά” επέστρεψε στις νίκες και τις εξαιρετικές εμφανίσεις, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν αποδείχθηκε ικανό εμπόδιο για να σταματήσει την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, η οποία επικράτησε με 4-0 στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ, καθώς απείλησε μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά δεν χρειάστηκε να ανησυχήσει ο Κοτάρκσι, στο γύρισμα του Λεό, ο οποίος έκανε ένα εκπληκτικό σπριντ και πρόλαβε την άμυνα. Σταδιακά οι Θεσσαλονικείς πήραν την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 20′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Οζντόεφ πήρε την πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, στο δεύτερο ο Τζίμας πλάσαρε, με τον Κλέιμαν να αποκρούει. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο “Δικέφαλος του Βορρά” άνοιξε το σκορ. Ο Μουργκ εκτέλεσε φάουλ γεμίζοντας στην περιοχή, η άμυνα του ΠΑΣ δεν έδιωξε μακριά, με τον Ντεσπόντοφ να σουτάρει με τη μία μέσα. Ο Κλέιμαν απέκρουσε, αλλά από τα αριστερά ακολουθούσε ο Μπάμπα, ο οποίος έκανε το 1-0. “Φτωχό” σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο του ματς, όμως λίγο έλειψε να αλλάξουν τα δεδομένα στις καθυστερήσεις. Ο ΠΑΣ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Λεό πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ, που διπλασίασε τα τέρματά του, τέσσερα λεπτά μετά τη σέντρα στο β’ ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο Μουργκ εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα των Ηπειρωτών έδιωξε προς τα δεξιά, εκεί που στη μεγάλη περιοχή ο Μεϊτέ έκανε το πλασέ, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0 στο 49′. Άμεσα οι Θεσσαλονικείς απείλησαν ξανά με τετ-α-τετ του Τζίμα στο 51′. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 3-0, με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, έπειτα από σέντρα του Σάστρε. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και σταμάτησαν να δημιουργούν ευκαιρίες με την ίδια συχνότητα. Παρ’ όλα αυτά κατάφεραν να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Ο Σάστρε επιχείρησε να βγάλει τη σέντρα, αλλά ο Ριένστρα έβαλε το πόδι του και η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία, αιφνιδιάζοντας τον Κλέιμαν. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-0 στο 66′. Τελευταία μεγάλη φάση στο 87′, όταν το σουτ του Τόμας σταμάτησε στο δοκάρι.

ΓΚΟΛ: 29′ Μπάμπα, 49′ Μεϊτέ, 53′ Τζίμας, 66′ Ριένστρα (αυτ.)