Ο Μιριτέλο τον κρατάει σε τροχιά εξάδας

Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε να πηγαίνει για “λευκή” ισοπαλία μέχρι και το 90′, ο Μιριτέλο έδωσε τη λύση στο τέλος και χάρισε στον Αστέρα τη νίκη με 1-0 απέναντι στον Βόλο.

Επιστροφή στις νίκες για τους Αρκάδες! Ο Αργεντινός επιθετικός ήταν ξανά ο κρίσιμος παίκτης για τους τρεις βαθμούς, αφού σκόραρε το νικητήριο γκολ σε ένα ματς που είχε απειλήσει ελάχιστα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ράσταβατς. Έτσι, ο Αστέρας έμεινε σταθερός στην 6η θέση, παίρνοντας μία διαφορά τριών βαθμών από τον Ατρόμητο.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό σχεδόν από το ξεκίνημά του. Η διάθεση και των δύο ομάδων ήταν επιθετική και με σκοπό να σκοράρουν. Ωστόσο, οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες με καμία πολύ αξιοπρόσεκτη. Το σημαντικότερο σημείο του πρώτου ημιχρόνου συνολικά, ήταν ο τραυματισμός του Παπαδόπουλου. Στο 13′, ο Έλληνας γκολκίπερ έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Γραμματικάκη να περνάει στη θέση του. Ό,τι προσπάθεια έκαναν οι δύο ομάδες, έφυγε πολύ μακριά από τον στόχο.

Στο δεύτερο μέρος, οι Αρκάδες είχαν ακόμα περισσότερο την κατοχή, όμως οι τελικές τους προσπάθειες παρέμεναν ελάχιστες. Η ομάδα της Μαγνησίας από την άλλη ήταν ελαφρώς πιο ουσιαστική. Ο Αστέρας είχε πολύ καλή στιγμή στο 58′, όταν μία φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου ολοκληρώθηκε χωρίς τελική προσπάθεια, διότι το σουτ του Καστάνιο κόντραρε σε αμυντικό.

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ έκανε ώρα να… επιστρέψει τη μεγάλη φάση. Στο 74′, ο Σιέλης έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία, καθώς σε φάση κόρνερ, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με προβολή από απόσταση… εκατοστών. Ο Ασλανίδης πήρε το ριμπάουντ, αλλά η κεφαλιά του βρήκε επίσης στο δοκάρι!

Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε να πηγαίνει ολοταχώς για λευκή ισοπαλία, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς βρήκε τη λύση στο 90′! Ένα λάθος διώξιμο από την άμυνα του Βόλου έφερε τη μπάλα στα πόδια του Καλτσά ο οποίος σέντραρε όμορφα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Μιριτέγιο παραμόνευε, για να εκτελέσει τον Κόστιτς με το κεφάλι.

Το γκολ ελέγχθηκε από τον VAR και μετά από μερικά λεπτά κρίθηκε κανονικό. Ο Αστέρας άντεξε μέχρι τέλους, χωρίς δεχτεί κάποια μεγάλη φάση, κατακτώντας έτσι ακόμα και στο τέλος το τρίποντο που τον κρατάει σταθερά στην πρώτη εξάδα.

ΓΚΟΛ: 90′ Μιριτέλο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37′ Καστάνιο, 41′ Γκαρσία, 82′ Γιαμπλόνσκι