Υπερπρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός! (video)

Σε έναν τελικό με πάθος, συγκινήσεις και φοβερές… μάχες στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο, οι “πράσινοι” κατέκτησαν το τρόπαιο του Super Cup, επικρατώντας με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ.

Ύστερα από μια… μονομαχία που διήρκησε πάνω από 2 ώρες, ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε υπερπρωταθλητής Ελλάδας, επικρατώντας επί του ΠΑΟΚ στον τελικό του Super Cup με 3-1 σετ μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, με τον πρώτο τίτλο της χρονιάς να ανήκει στο “τριφύλλι”.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να δίνουν μεγάλες “μάχες” και τον Παναθηναϊκό να αποκτά ισχνό προβάδισμα (10-8) χάρη στον Ερνάντεζ και κάποια άστοχα χτυπήματα του Ντεν Ντρις. Τα μπλοκ του Βουλκίδη και οι προσπάθειες των Γιόρνα και Κόστα, έφεραν ξανά τον ΠΑΟΚ στην ισοπαλία (18-18) σε κομβικό σημείο του πρώτου σετ. Οι Ρανγκέλ και Φράγκος κυριάρχησαν και έτσι το “τριφύλλι” πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-20 για το 1-0.

Με εξίσου δυναμικό τρόπο και από τις δυο μεριές ξεκίνησε και το δεύτερο σετ του τελικού. Η αστοχία των παικτών του “Δικέφαλου του Βορρά” συνεχίστηκε στα σερβίς τους, ωστόσο οι “πράσινοι” δεν εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη αυτά και έτσι κανείς από τους δυο δεν πήρε… κεφάλι στο σκορ. Ένα… ξέσπασμα του Ντεν Ντρις, έδωσε το +3 (10-13) στους Θεσσαλονικείς, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι αντέδρασαν με πρωτεργάτες τους τον Γιάκομπσεν και τον Ερνάντεζ, φέρνοντας σε κρίσιμο σημείο το σκορ σε απόσταση… αναπνοής (19-22). Τότε, το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασε “στροφές”, με το μπλοκ του Πετρέα στον Ντεν Ντρις να δίνει set point στους “πράσινους”, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και δεν άφησε το 2-0, καθώς πήρε το σετ με 34-32 για την ισοφάριση μετά από μια συναρπαστική “μονομαχία” των δυο ομάδων.

Τα λάθη των Γιόρνα, Ράπτη και Ντεν Ντρις στην αρχή του τρίτου σετ έδωσαν μικρό προβάδισμα από την αρχή στους τυπικά γηπεδούχους (7-4). Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια βελτίωσε την απόδοσή του, ανεβάζοντας τη διαφορά πόντων στο +6 (16-10). Με την εξαιρετική άμυνα του Κοκκινάκη, αλλά και τον Σωτηρίου να παίρνει άσσο, ο “Δικέφαλος του Βορρά” μείωσε στους 5 πόντους (23-18), όμως δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ. Το “τριφύλλι” πήρε το σετ με 25-19 μετά από το μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Βουλκίδη για το 2-1.

Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν πιο… ζεστά το τέταρτο σετ και έφτασαν σύντομα στο +3 (7-10) με πρωταγωνιστές τους τον Ράπτη και τον Βουλκίδη, όμως οι “πράσινοι” έβγαλαν άμεση αντίδραση. Το συγκρότημα του κόουτς Ανδρεόπουλου έδωσε βάση στα μπλοκ του με πρωτεργάτη τον Ρανγκέλ και έτσι ανέκτησε το προβάδισμα (17-16) σε κομβικό σημείο. Οι δυο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χέρι, όμως ο Ερνάντεζ έδωσε “αέρα” 3 πόντων (23-20) με μπλοκ άουτ που κέρδισε και άσσο στο σερβίς. Οι “πράσινοι” “καθάρισαν” το ματς, επικρατώντας και στο τέταρτο σετ με 25-22, για το 3-1 και τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Τα σετ: 25-20, 32-34, 25-19, 25-22

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Κοκοτσάκης. Επόπτες: Κόκκας, Μανωλάκης. Γραμματεία: Αβραμοπούλου, Παπαδάκη Α.