Βασιλιάς στο “Παλατάκι” ο Παναθηναϊκός! (video)

Οι “πράσινοι” πανηγύρισαν την πέμπτη τους διαδοχική νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ σε όλες τις διοργανώσεις, επικρατώντας με 3-1 σετ στη Θεσσαλονίκη για την 12η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Σε ένα παιχνίδι… διαφήμιση του αθλήματος, ο Παναθηναϊκός “απέδρασε” από το “PAOK Sports Arena”, επικρατώντας με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ για την 12η “στροφή” του πρωταθλήματος. Με τη νίκη αυτή, οι “πράσινοι” “έπιασαν” στη 2η θέση της βαθμολογίας τον “Δικέφαλο του Βορρά” με 24 βαθμούς, 5 πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε θετικά, ωστόσο ο ΠΑΟΚ σύντομα έδωσε απαντήσεις στο γήπεδο και με πρωταγωνιστές τον Ντεν Ντρις και τον Ράπτη, προηγήθηκε με 5-4. Οι “πράσινοι” τότε βελτίωσαν την υποδοχή τους και με πρωτεργάτη τους τον Ερνάντεζ, αλλά και τον Φράγκο στην άμυνα, ανέκτησαν το προβάδισμα με 11-6. Τα λάθη των παικτών του κόουτς Ανδρεόπουλου σε συνδυασμό με τους πόντους που κέρδισαν οι Γιόρνα και Βουλκίδης, έφεραν το ματς στην ισοπαλία (12-12). Το “τριφύλλι” όμως ανέβασε “στροφές” και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους “ασπρόμαυρους” πήρε το πρώτο σετ με 25-18 για το 1-0.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειξε πως έχει το “πάνω χέρι” στην αρχή του δεύτερου σετ, καθώς με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της τον Ερνάντεζ, προηγήθηκε με 9-7. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” απάντησε με ένα επιθετικό… ξέσπασμα από τους Βουλκίδη, Ράπτη και Ντεν Ντρις, πήρε προβάδισμα με 13-9. Το “τριφύλλι” προσπάθησε να βρει λύσεις στον πρώτο χρόνο από τον Ρανγκέλ, όμως το σύνολο του κόουτς Μιλενκόσκι είχε ήδη το “μομέντουμ” του αγώνα. Οι Ντεν Ντρις και Γιόρνα “μίλησαν” στο κομβικό σημείο και έτσι οι Θεσσαλονικείς πήραν το δεύτερο σετ με 25-16 για να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου δυναμικά και το τρίτο σετ, χωρίς καμία από τις δυο να μην μπορεί να πάρει “κεφάλι” στο σκορ. Ο Κόβαρ κυριάρχησε με κάποια πλασέ, όμως οι γηπεδούχοι με κάποια μπλοκ του Γιόρνα και έναν άσσο του Γουόλς, απέκτησαν πάλι το προβάδισμα (8-6). Οι “πράσινοι” τότε πραγματοποίησαν αρκετά λάθη στην επίθεσή τους, με αποτέλεσμα, οι Θεσσαλονικείς να έχουν απόσταση… ασφαλείας στο σκορ (17-13). Το “τριφύλλι” βελτιώθηκε μετά το time-out του κόουτς Ανδρεόπουλου και με πρωτεργάτη του τον Ερνάντεζ και τον Φράγκο, έφερε νέα ισοπαλία στο ντέρμπι (19-19). Παρά τις άμυνες των Ζήση και Κόβαρ, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πόντους από τον Ερνάντεζ, ο οποίος διαμόρφωσε το 26-24 και έδωσε νέο προβάδισμα με 2-1 στα σετ για την ομάδα του.

Το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι μπήκε δυναμικά στο τέταρτο σετ και με ενέργειες από τους Ντεν Ντρις και Ράπτη, προηγήθηκαν με 6-3. Ο ΠΑΟΚ είχε διαρκώς το προβάδισμα υπέρ του, όμως το “τριφύλλι” έβγαλε αντίδραση ξανά. Το κακό σερβίς του Γουόλς και το λάθος του Ράπτη, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στους 4 πόντους (15-11). Οι “πράσινοι” δεν έμειναν σε όλο το σετ συγκεντρωμένοι, με αποτέλεσμα ο “Δικέφαλος του Βορρά” να ξεφύγει με 5 πόντους (20-15). Τότε, το σύνολο του κόουτς Ανδρεόπουλου έβγαλε μαχητικότητα και με τον άσσο του Μπάση, αλλά και τις ενέργειες του Ερνάντεζ, έκανε το ματς… θρίλερ (22-22). Ο Ερνάντες πήρε το μπλοκ άουτ και έδωσε σετ μπολ – ματς μπολ στην ομάδα του, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν. Στη συνέχεια, το κακό χτύπημα του Κόβαρ έδωσε προβάδισμα με 25-24 στον ΠΑΟΚ, με τους “πράσινους” να μην το δέχονται και να ισοφαρίζουν. Kαμία από τις δυο ομάδες δεν δεχόταν να χάσει το σετ, με τον Ρανγκέλ να ισοφαρίζει σε 29-29 μετά από χτύπημα σε πρώτο χρόνο. Με πάιπ ο Κόβαρ έδωσε νέο σημαντικό προβάδισμα (32-33), το οποίο το “τριφύλλι” απώλεσε λόγω ενός χτυπήματος στη μικρή διαγώνιο από τον Ράπτη. Ο Ερνάντεζ όμως ήταν αυτός που “καθάρισε” την υπόθεση νίκη (34-36) μετά από ένα συναρπαστικό φινάλε στο “PAOK Sports Arena”.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-16, 24-26, 34-36) σε 132′

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.