Ανατροπή πρωτιάς μέσα στη Σύρο! (video)

Ο Ολυμπιακός παρά τη μαχητικότητα που έδειξε ο Φοίνικας, κατάφερε να “αποδράσει” από το νησί των Κυκλάδων, επικρατώντας στο τάι-μπρέικ, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League Ανδρών.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε και κατάφερε να επικρατήσει μέσα στην έδρα του Φοίνικα στο τάι-μπρέικ. Με τη νίκη αυτή, οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στους 29 βαθμούς και παραμένουν στην κορυφή της Volley League Ανδρών, τη στιγμή που οι “πειρατές” έχουν 18 βαθμούς και βρίσκονται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

O αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Στερν και Λινάρδο κατάφερε να πάρει προβάδισμα 5 πόντων (3-8) με το… καλημέρα. Οι Φρομ και Τζούριτς με μερικούς έξυπνους πόντους έδωσαν προσωρινά κάποιες λύσεις στην επίθεση του Φοίνικα Σύρου, όμως οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν “στροφές” σύντομα (10-17). Ο Ιντάλγκο με ένα επιθετικό… κρεσέντο έδωσε το πρώτο σετ στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι επικράτησαν με 25-16 για το άνετο 1:0.

Οι γηπεδούχοι στην αρχή του δεύτερου σετ βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία, με την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να μην κερδίζει πόντους από τα επιτυχένα της μπλοκ όπως στο πρώτο σετ. Οι Τζούριτς και Παπαλεξίου κυριάρχησαν, δίνοντας μικρό προβάδισμα στους Συριανούς (13-10). Ο Μιχάλοβιτς ήταν παίκτης-κλειδί για το σύνολο του Αλεξάντερ Σένισιτς, το οποίο με δυναμικό τρόπο, κατάφερε να φτάσει στο 25-19 και την ισοφάριση σε 1:1.

Οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν πολύ ανταγωνιστικές στην αρχή του τρίτου σετ, με αποτέλεσμα καμία από τις δυο να μην παίρνει μεγάλο προβάδισμα. Από τη μία πλευρά για τον Φοίνικα πρωταγωνιστούσαν οι Ιερεθουέλο, Τζούριτς και Παπαλεξίου, ενώ για τους Πειραιώτες οι Λινάρδος, Ιντάλγκο και Παγένκ αντίστοιχα. Ο Τζούριτς με ένα επιθετικό… ξέσπασμα έδωσε “αέρα” 5 πόντων (20-15) για την ομάδα της Σύρου, η οποία κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ, αυτή τη φορά με 25-20 για το 2:1.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν… ζεστά στο τέταρτο σετ του αγώνα και με πρωτεργάτες τους τον Τράβιτσα και τον Παγένκ, αποκτώντας προβάδισμα… ασφαλείας (2-7). Οι “πειρατές” αντέδρασαν σε εκείνο το σημείο και με τους πόντους των Σωνάκη και Ιερεθουέλο, έφεραν το ματς στον πόντο (8-9). Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων και με ένα επιθετικό… κρεσέντο από τους Ιντάλγκο και Λινάρδο, έφεραν το ματς στα “μέτρα” τους, καθώς πήραν το σετ με 25-21 για το 2:2.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χέρι στο τάι-μπρέικ της αναμέτρησης. Οι Πειραιώτες πήραν σε κομβικό σημείο “αέρα” 2 πόντων (7-9) με πρωτεργάτη τους τον Παγένκ, όμως οι “πειρατές” απάντησαν με τους Φρομ και Τζούριτς, ανακτώντας το προβάδισμα με 12-11. Ο Ιντάγκο και ο Ολυμπιακός φώναξαν… παρών στο τέλος του παιχνιδιού, καταφέρνωντας με 15-13, να “αποδράσουν” από τη Σύρου με 3-2 σετ.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-19, 25-20, 21-25, 13-15) σε 125΄.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.