Την κοίταξε στα μάτια αλλά… ηττήθηκε

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας επί της Μόντσα και ηττήθηκε με σετ 3-2, για τους “16” του Challenge Cup, σε ένα ματς που – αρχικά – φαινόταν να είναι… δικό του.

Το “τριφύλλι” προηγήθηκε με 2-1 σετ στο κλειστό του Μετς, αλλά η ιταλική ομάδα κατάφερε να επιστρέψει, παρά το καλό ρυθμό των γηπεδούχων. Ωστόσο, το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ηττήθηκε με 3-2, στην φάση των 16 καλύτερων ομάδων του Challenge Cup, πληρώνοντας τα λάθη του.

Ο αγώνας:

Οι “πράσινοι” έδειξαν το πόσο το θέλουν, παίρνοντας “κεφάλι” από νωρίς, κάνοντας ακόμη και το 17-11 στο πρώτο σετ. Η ιταλική ομάδα κατάφερε να μειώσει ελάχιστα και να πιέσει λίγο παραπάνω, μέχρι το 24-20, όταν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος στο σερβίς, στέλνοντας την μπάλα άουτ, “χαρίζοντας” έτσι το πρώτο σετ στο “τριφύλλι”.

Στο επόμενο σετ, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω, με σκορ 12-8, πραγματοποιώντας πολλά λάθη, τα οποία του στοίχησαν στο τέλος του “γύρου”. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο, αγγίζοντας το 23-17, με τους “πράσινους” να έχουν κολλήσει στο σκοράρισμα. Ωστόσο, το σετ ολοκληρώθηκε στο 25-18.

Οι δύο ομάδες μπήκαν χέρι – χέρι στον τρίτο “γύρο”, αφού ήταν ισόπαλοι ακόμη και στο 13-13. Το “τριφύλλι” όμως, πήρε ένα προβάδισμα τάξεως δύο πόντων (17-15), με την Μόντσα να ακολουθεί, όντας πάντα έναν πόντο πίσω. Μέχρι στιγμής, ο Θανάσης Πρωτοψάλτης ήταν εκείνος που είχε ξεχωρίσει, ενώ ο Άρθουρ Σουάρκ ήταν εκείνος που είχε κάνει την περισσότερη ζημιά στο “πράσινο” στρατόπεδο. Ωστόσο, η ιταλική ομάδα “έπιασε” την ελληνική (22-22), αλλά ο Θοδωρής Βουλκίδης είχε την απάντηση και έβαλε τον Παναθηναϊκό ξανά μπροστά. Έτσι, οι γηπεδούχοι πίεσαν μέχρι το τέλος, κάνοντας το 25-22 και σημειώνοντας στο φωτεινό πίνακα 2-1 στα σετ.

Η Μόντσα μπήκε με το μαχαίρι στα… δόντια στο τέταρτο σετ, όπως και στο δεύτερο, δημιουργώντας διαφορά τεσσάρων πόντων (14-10). Τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα όμως, όταν το σκορ έφτασε 21-16. Αυτός ο “γύρος”, κατοχυρώθηκε στους φιλοξενούμενους, με σκορ 25-18.

Στο σετ… του θανάτου, η Μόντσα προηγήθηκε με 8-5, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει την διαφορά στον πόντο (7-8). Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου όμως, δεν μπόρεσαν να κάνουν την υπέρβαση και άφησαν τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν ξανά την διαφορά (10-7). Οι “πράσινοι” συνέχισαν να κάνουν λάθη, τα οποία εν τέλει… πλήρωσαν, με σκορ 15-9, κάνοντας το τελικό σκορ στα σετ 3-2.

Τα σετ: 24-20, 18-25, 25-22, 18-25, 9-15.//ΓΚ