“Λύγισε” τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της πρεμιέρας (video)

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον “Δικέφαλο του Βορρά” και επιβλήθηκε με 3-0 σετ στο “Μελίνα Μερκούρη” για την πρώτη αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Πιο έτοιμοι παρουσιάστηκαν οι “ερυθρόλευκοι” στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος της Volley League, καθώς στο “ζευγάρι” των περσινών τελικών, οι Πειραιώτες κατάφεραν να επιβληθούν με 3-0 επί του ΠΑΟΚ.

O αγώνας

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με λάθος των παικτών του ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός μπήκε σε θέση οδηγού από πολύ νωρίς, οι ”ασπρόμαυροι” πήραν το προβάδισμα με 6-5, ωστόσο, τα αρκετά λάθη που έκαναν σε κρίσιμες στιγμές του σετ έδωσαν την ευκαιρία στο σύνολο του Ντανιέλ Καστελάνι να πάρει ”αέρα” μέχρι και τριών πόντων. Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν καλός και από τις δυο μεριές με τον “Δικέφαλο του Βορρά” στη συνέχεια να κάνει αρκετά λάθη. Το άστοχο σερβίς του Φαν Χάρντερεν έφερε προβάδισμα δυο πόντων (20-18) για τους Πειραιώτες σε κομβικό σημείο. Τα λάθη στο σερβίς των “ασπρόμαυρων” έφεραν το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό με 25-23 για το 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο. Ο Ολυμπιακός με τον Τράβιτσα και δυο λάθη του Βαν Ντεν Ντρις, έφεραν νωρίς προβάδισμα με 6-3 στους γηπεδούχους. Οι “ερυθρόλευκοι” πλέον είχαν πάρει το “πάνω χέρι” του ματς και με τριπλό μπλοκ στον Ρουσό, η διαφορά ανέβηκε στο +5 (12-7). Οι Πειραιώτες πλέον κέρδιζαν πόντους και από άσσους, όπως με αυτόν του Κουμεντάκη για το 15-8. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και έτσι το σύνολο του Ντανιέλ Καστελάνι πήρε και το δεύτερο σετ με 25-17 για το 2-0.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με… φρενήρη ρυθμό εκατέρωθεν. Ο ΠΑΟΚ βρήκε πόντους από τους Τακουρίδη και Γάτση, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Κουμεντάκη, Ζουπάνη και Τράβιτσα. Το μπλοκ του Ζουπάνη έφερε μικρό προβάδισμα της “τάξεως” των δυο πόντων (5-7) στους φιλοξενούμενους, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” στη συνέχεια έβγαλαν αντίδραση και με τον Παγιένκ, ανέκτησαν το προβάδισμα (15-14). Τα λάθη της ομάδας του Μιλενκόσκι έφεραν… αέρα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (18-15). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο τέλος και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το σετ με 25-21 για μία… καθαρή νίκη με 3-0 σετ στο “Μελίνα Μερκούρη” για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αρβανίτης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.