“Κλείδωσε” το πλεονέκτημα έδρας ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο “Δικέφαλος του Βορρά” στην Volley League ανδρών, επικρατώντας του Άθλου Ορεστιάδας με 3:0, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Δυναμικά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 5-10, το οποίο συνέχισε να επεκτείνει μέχρι τα μέσα του σετ, 9-15. Οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν σε υψηλό τέμπο, μπαίνοντας στην τελική ευθεία μπροστά με πέντε, 15-20. Σ’ εκείνο το σημείο ο Άθλος ρίσκαρε στο σερβίς του, δημιουργώντας πρόβλημα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ, κάτι το οποίο μείωσε το σκορ, 20-21. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κράτησαν το προβάδισμα και πήραν το σετ με 25-23.

Με ψυχολογία από το πρώτο σετ, μπήκε στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος προηγήθηκε με 11-6 και 15-7. Με πολύ καλό ποσοστό από την γραμμή του σερβίς, ο ΠΑΟΚ πήρε διψήφια διαφορά στην τελική ευθεία, 10-20, φτάνοντας με 12-25 στο 2-0.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του τρίτου σετ στην αρχή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, 7-7 και 13-13. Από κείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Μιλενκόσκι πήρε τα… ηνία, 15-17, αυξάνοντας στην τελική ευθεία την διαφορά, 18-21. Με πολύ καλή συνολική εμφάνιση, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Άθλο, κερδίζοντας το παιχνίδι με 3-0 κλείνοντας το σετ στο 25-21.

Τα σετ: 23-25, 12-25, 21-25