Πέρασε από την Θεσσαλονίκη και επέστρεψε στη κορυφή ο Ολυμπιακός (highlights)

Οι “ερυθρόλευκοι” μετά την ήττα από τον Μίλωνα, έπεστρεψαν στις νίκες και επικράτησαν (3-1 σετ) του ΠΑΟΚ στο “PAOK SPORTS ARENA”. Έτσι, με αυτο το αποτέλεσμα το σύνολο του Καστελάνι “πάτησε” ξανά στην πρώτη θέση της VolleyLeague.

Ισορροπήμενο ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ, με τις δυο ομάδες να μην μπορούσαν να ξεφυγούν από το σκορ (9-9). Στην συνέχεια, οι πρωταθλητές Ελλάδας με τους Στερν και Γκουστάβο απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα (15-12) στο ματς. Η ομάδα του Καστελάνι “συντηρούσε” το προβάδισμα των τριων πόντων, με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Ιντάλγκο και Τζούριτς. Οι γηπεδούχοι που είχαν πολλά χαμένα σερβίς, έδιναν πολλούς ευκόλους πόντους στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ (25-21).

Στο δεύτερο σετ οι “ασπρόμαυροι” μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο ματς και με τον Λινάρδο να ηγούνταν της επίθεσης του ΠΑΟΚ απέκτησε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-4). Στην συνέχεια, οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν την απόδοση τους και εκμεταλλευόμενοι τα χάμενα σερβίς των γηπεδούχων και με τον Ιντάλγκο σημείο αναφοράς στο επιθετικό σκέλος μείωσαν την διαφορά στον έναν πόντο (10-9). Ο “Δικέφαλος του Βορρά”, ωστόσο, έδειχνε να πατούσε… καλύτερα στο τάραφλεξ και ξανά “έχτισε” νέα διαφορά στον αγώνα στο +5 (16-11). Το σκηνικό δεν άλλαξε έως το τέλος του σετ, παρά τις προσπαθείες του Ιντάλγκο και έφτασε στην κατάκτηση του δεύτερου σετ (25-21) και ταυτόχρονα στην ισοφάριση του παιχνιδιού.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι μετά την κατάκτηση του δεύτερου, είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και ξεκίνησαν δυνατά. Με τον Βαν Χάρντερεν να βρίσκονταν σε εξαιρετική μέρα και με τους “ερυθρόλευκους” να υποκύπτουν σε αβίαστα λάθη, απέκτησαν μια διαφορά των τεσσάρων πόντων (10-6). Τα λάθη του Ολυμπιακού συνεχιζόνταν από το σερβίς, την στιγμή που οι “ασπρόμαυροι” έδειχναν πιο συγκεντρωμένοι. Την σκυτάλη από τον Βαν Χάρντερεν, την πήρε ο Βαν Ντε Ντρις. Έτσι, οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (20-16). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με το Κουμεντάκη πρωταγωνιστή έφεραν το ματς στα ίσα (21-21). Μάλιστα, οι πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Ιντάλγκο να παίρνει “όπλο” του στην επίθεση, έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στην κατάκτηση του τρίτου σετ (26-24).

Στο τέταρτο σετ, το σύνολο του Καστελάνι ξεκίνησε πιο δυναμικά, ενώ οι “ασπρόμαυροι”… σπαταλούσαν τα σέρβις τους. Έτσι, οι Πειραιώτες βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ (8-5). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, έδειξαν ανακάμψη και με τον Βαν Χάρτερεν από την αρχή του παιχνιδιού σημείο αναφοράς για τους “ασπρόμαυρους” έφεραν το ματς στα ίσα (12-12). Στην συνέχεια του σετ, υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τις δυο ομάδες να πήγαιναν χέρι-χέρι, σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι, με πάθος για τον κάθε πόντο. (15-15, 16-16, 17-17, 18-18, 19-19, 20-20, 21-21). Σε κρίσιμο σημείο του σετ, ένα χαμένο σερβίς του ΠΑΟΚ και οι επίθεσεις των Κουμεντάκη και Στέρν έδωσαν ένα προβάδισμα τριών πόντων στους πρωταθλητές Ελλάδας (24-21). Πάρα την προσπάθεια των γηπεδούχων για την ανατροπή, ήττηθηκαν και στο τρίτο σετ (25-23).

Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν στις νίκες μετά τη ήττα από τον Μίλωνα και “σκαρφάλωσαν” εκ νέου στην κορυφή της VolleyLeague.

Π.Α.Ο.Κ. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3
19:00 (Live Streaming ESAP T.V. You Tube): Πήγασος Πολίχνης – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Ρεπό: Α.Ο.Π. Κηφισιάς.//ΓΓ