Νίκη κορυφής στη Νέα Σμύρνη για τον Παναθηναϊκό

Οι “πράσινοι” επιβλήθηκαν (3-0) του Μίλωνα στο “Κροίσος Πέρσης” και ξεκίνησαν με το… δεξί τη νέα χρονιά στη πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Volley League, ενώ, ταυτόχρονα, “σκαρφάλωσαν” στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο για τις δυο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός είχε καλές επιλογές με τους Γιορντάνοφ και Ερνάντεζ, αλλά το σέρβις του “τριφυλλιού” δεν ήταν το ιδανικότερο, που έδινε εύκολους πόντους για την ομάδα του Μίλωνα. Έτσι, οι “πράσινοι” είχαν από την αρχή ένα προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (14-12), σε ένα άκρως ανταγωνιστικό πρώτο σετ. Οι Νεοσμυρνιώτες, μάλιστα, οι οποίοι με “σύμμαχο” το σερβίς (δυο άσσους), πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σετ (16-15). Στην συνέχεια, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (17-17, 18-18, 19-19). Ο Ερνάντεζ, ο οποίος ηγούνταν της “πράσινης” επίθεσης έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα του Ανδρέοπουλου, με ένα καρφί στην διαγώνιο και έναν άσο (22-20). O Παναθηναϊκός που είχε ανεβάσει την απόδοση του σε κρίσιμο σημείο πανηγύρισε το πρώτο σετ (25-21).

Ο εξαιρετικός Μολίνα στην προσπάθεια του για καρφί και η προσπάθεια των “πράσινων” για διπλό μπλοκ (EUROKINISSI)

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο συγκεντρωμένα, βελτίωσε το σέρβις του και απέκτησε ένα προβάδισμα τριών πόντων (9-6). Με τον Πολυάν και τον Ερναντές να βρίσκονταν σε εξαιρετική μέρα “έχτισαν” την διαφορά στους πέντε πόντους (12-7), την στιγμή που η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε αρκετά αβίαστα λάθη. Στην συνέχεια, η ομάδα του Ανδρέοπουλου “χαλάρωσε”, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και μειώσανε στους δυο (18-16). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, με “όπλο” την καλή υποδοχή, το σερβίς του Βουλκίδη και τις επιθετικές αποφάσεις του Ερνάντεζ πανηγύρισαν και το δεύτερο σετ, σχετικά, άνετα (25-19).

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ (9-9). Ο Παναθηναϊκός “έβρισκε” λύσεις από τον Κουβανό διαγώνιο, τον Ερνάντεζ, ενώ ο Μίλωνας από τους Μολίνα και Γιορντάνοφ. Ένα λάθος στο σέρβις και ένα πόντο του Βουλκίδη έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα δυο πόντων στους φιλοξενούμενους (11-9). Ο “απολαυστικός” Ερνάντεζ, παρέα με τους Βουλκίδη, Πρωτοψάλτη και Ρανγκέλ “έδωσαν” προβάδισμα πέντε πόντων σε κρίσιμο σημείο του σετ (17-12), δείχνοντας “απόλυτη” κυριαρχία. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου έλεγξε την ανωτερότητα της έως το φινάλε και κατέκτησε το τρίτο σετ (25-22), φτάνοντας, έτσι, σε μια άνετη νίκη, που στέλνει τους “πράσινους” στην πρώτη θέση.

Τα σετ: 21-25, 19-25, 22-25

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο 6 Ιανουαρίου 2024
 Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων – Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3

Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024
19:00 (Live Streaming ESAP T.V. You Tube): Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας – Α.Ο. Καλαμάτα 80

Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2024
17.00 (EΡΤ Flix): Π.Α.Ο.Κ. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
19:00 (Live Streaming ESAP T.V. You Tube): Πήγασος Πολίχνης – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Ρεπό: Α.Ο.Π. Κηφισιάς.//ΓΓ